جاذبه های گردشگری جهان - غار های کانهری بمبئی هند - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - پارک ملی سانجی گاندی غار های کانهری بمبئی هند - قسمت سوم

2safar

سفر ما به پارک ملی سانجی گاندی به غار های کانهری Kanheri Caves رسید و در مطالب پیشین، تا حدودی با کلیت غار های آشنا شدیم، در ادامه ی این مسیر به سراغ برخی از این غار ها خواهیم رفت و غارهای کانهری را ملموس تر بررسی می کینم. اولین غاری که خواهیم دید، غار شماره ی یک است که یک ویهاراست، این غار صومعه ای بودایی بوده، که مشخصه ی اصلی آن دو ستون بزرگ در ورودی غار است، اما قسمت های دیگر غار هرکز تکمیل نشده و یک اثر نیمه تمام بر روی تپه به شمار می رود.

2safar

غار شماره ی دو، یکی از غار های طولانی کانهری محسوب می شود، که در کنار غار شماره ی 4 قرار دارد، این دو غار از جمله غار های ساده ای به شمار می روند ، که از قدیمی ترین غار های بودائی کانهری هستند. اما غار شماره ی 3 گردشگران این غار را در هنگام صعود به قله خواهند دید، غاری که به آن غار بزرگ چایتایا Chaitya می گویند. در قسمت ورودی این غار کتیبه ای قرار دارد که متعلق به حدودا سال های 170 میلادی است، این کتیبه را بعد از مطالعه کتیبه های بعدی اش رمز گشایی کردند ، که به یکی از شاهان هندی به نام یاجنا سری ساتاکارنی(Yajna Sri Satakarni) است. البته کتیبه ی دیگر از همین پادشاه بر روی غار شماره ی 81 نیز وجود دارد که گردشگران می توانند هر دو سنگ نوشته را مشاهده کنند.

2safar

نکته قابل توجه در خصوص غار های کانهری، شباهت معماری برخی از این غار های با یکدیگر است که از فاصله زمانی کوتاه میان آن ها خبر می دهد و بر این اساس با توجه به سبک معماری داخلی و بیرونی آنها قدمت آنها قابل تشخیص می باشد. با این حال، غار کارل چایتایا Karle Chaitya اصلی ترین غار کانهری است و مشهور ترین غار بودائی این منطقه به شمار می آید. منفذ ها یا پنجره های کوچکی در این غار نور را به فضای داخلی منتقل می کند. در این غار تالار بزرگی وجود دارد که به آن تالار نماز هم گفته می شود، گردشگران در این تالار بزرگ با آثار شگفت انگیز و خیره کننده ای رو به رو هستند که بدون شک برای هر ببیننده ای تماشایی است، دیواره های غار با 45 متر متر طول و 14 متر ارتفاع حکاکی شده اند و مجسمه های نر و ماده ی حیوانات مانند شیر و فیل به تصویر کشیده شده اند. این تالار با ظرافت های هنری چنان خیره کننده است که نماد غار هایکانهری به شمار می آید، گردشگران در این تالار باید زمان بیشتری بگذارند تا قسمت های مختلف و بخشی از جزئیات پرتکرار و متنوع تالار را ببینند.

2safar

ستون ها، مجسمه ها، نماد ها و تمامی اجزای تشکیل دهنده این تالار بخش هایی هستند که در تاریخ، هویت و فرهنگ این منطقه را به گردشگران نشان می دهند و بدون شک از ارزشمند ترین آثار تاریخ و باستانی کشور هندوستان به شمار می آیند و گردشگران هنگامی که به غار ها و یا این تالار عظیم و شگفت انگیز قدم می گذارند خود را در دنیایی دیگر خواهند یافت، دنیایی که تجربه ی آن در جهان امروز برای هر انسانی تجربه ای کشف نشده خواهد بود. با ما همراه باشید.