جاذبه های گردشگری جهان - غارهای کانهری بمبئی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - غارهای کانهری پارک ملی سانجی گاندی بمبئی هند - قسمت اول

2safar

در ادامه ی معرفی بخش های مختلف پارک ملی سانجی گاندی به قدیمی ترین آثار موجود در شهر بمبئی بر می خوریم که هویت تاریخی و باستانی این ناحیه را در خود جای داده است. گردشگران در میان چشم انداز های فوق العاده و دیدنی پارک ملی سانجی گاندی شاهد مجموعه ای از آثاری باستانی خواهند بود که را پیش روی گردشگران قرار دارد و آنها می توانند در غارهای کانهری Kanheri Caves مجسمه های بودایی، حکاکی ها، سنگ نگاره ها، نقاشی ها و سنگ نوشته های متعددی از قرون قبل از میلاد مسیح تا چندین قرن پس از میلاد را در آن مشاهده کنند.

2safar

کانهری Kanheri به معنای کوه سیاه است و یکی از مناطق باستانی هندوستان به شمار می آید. این غار های بر روی تپه ای قرار دارند که برای رسیدن به آنها باید مسیر صخره ای را طی کرد و در آنجا مجموعه ای وسیع از غار های خواهید دید، این مجموعه در حدود 109 غار است که مانند غار های جزیره فیل ها(که در مطالب قبل تر سایت 2safar به معرفی آنها پرداختیم) جنس آنها از سنگ بازالت است. البته بخواهید به طور دقیق از قدمت تاریخی این غار ها مطلع شوید، باید گفت که در این غار ها آثاری متعلق به قرن یک قبل از میلاد از قدیمی ترین بخش های آن به شمار می روند، که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم. همچنین، اخرین آثار قابل مشاهده در این غارها هم از قرن یازدهم میلادی برجای مانده اند.

2safar

این مجموعه ی تاریخی درست در قلب تجارت و شهرت در هند، زمانی یکی از مراکز مهم بودایی ها به شمار می رفت و سالن های اجتماعات در این غار ها و تامین آب از طریق کانال های تعبیه شده برای جمع آوری آب باران ، حکایت از اهمیت و جایگاه این مجموعه تاریخی برای بودایی ها داشته است. نکته جالبی که در قسمت ها بعد به آن بر می خوریم و بهتر است در این جا اشاره ی کوتاهی به آن داشته باشیم، صومعه های مراقبه در برخی از غار های این مجموعه ی تاریخی است که در آن گردشگران می توانند برخلاف دیگر قسمت های غار های کانهری Kanheri Caves سنگ نگاره و نقوش پیچیده تری از بودا و بودیسم را ببینند.

2safar

ازدیگر نکاتی که هنگام بازدید از این غار های مفید خواهد بود ماهیت کاربردی این غار هاست که تصویر بهتری از این غار ها را در روزگار شکوفایی شان در ذهن ایجاد می کند. بیشتر غارهای کانهری Kanheri Caves محل زندگی، تحصیل و مدیتیشن بودایی بوده است و غار های بزرگتر برای برگزاری مراسم های آئینی و عبادت های دسته جمعی شان مورد استفاده قرار می گرفته که مجسمه ها و نقوش این تالار های بزرگ در کنار ستون هایش این فرضیه را تایید می کنند.

2safar

البته در زبان سانسکریت به این غارهای ویهارا هم گفته می شود که به معنای معابد بودائیان است، این غار های و اهمیت آن برای بودائیان هند به خاطر شرایط اقلیمی این مناطق است که به دلیل وجود باران های موسمی غار ها پناهگاه و اقامتگاهی مطمئن برای انجام امور عبادی و مراقبه ای شان به شمار می رفته و از این رو، در این نواحی معابد را در درون غار ها می بینیم. با ما در این مسیر همراه باشید...