جاذبه های گردشگری جهان - غار های کانهری بمبئی هند - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری جهان - پارک ملی سانجی گاندی غار های کانهری بمبئی هند - قسمت چهارم

2safar

در ادامه رسیدن به غار های مختلف مجموعه ی کانهری این بار به غاری می رسیم ، که در شمال شرقی غار چایتایاChaitya قرار دارد که به آن غار ماهاراجا یا دربار می گویند. این غار هم از جمله غار های مشهور کانهری است، که گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند. این غار دومین غار بزرگ این مجموعه به شمار می آید، نکته قابل توجه در خصوص این غار برخلاف دیگر غار های کانهری، صومعه نبودن آن است که شکل و شاختار آن این نکته را نمایان می کند. این غار بنا بر محاسبات صورت گرفته در حدود 500 نفر گنجایش دارد و یک سالن اجتماعات وسیع در روزگار خود به شمار رفته که در دل کوه کنده شده و اثری فاخر و ماندگار بر جای مانده است.گردشگران هنگام ورود از ضلع شمالی به داخل غار تخت نماینده ی منتخب بودائیان را درست روبه روی ورودی غار خواهند دید. ازجمله آثار خاص و تاریخی موجود در این غار، دو کتیبه ی است که در این غار وجود دارند، که از اهمیت تاریخی بسیاری برخوردار می باشد و گردشگران هم می توانند شاهد آین دو کتیبه ی تاریخی باشند.

2safar

از دیگر کتیبه های موجود در غار های کانهری می توان به غاری کوچ در نزدیکی غار دربار یا همان مهاراجا اشاره کرد که کتیبه ی متعلق به قرن نهم در آن وجود دارد، گردشگران برای اینکه غار را بهتر بشناسند، در دهانه ورودی غار دو ستون و نیم ستون وجود دارد و در داخل غار هم تنها تصویر حکاکی شده ای از بودا قرار دارد.

2safar

دو کتیبه هم در غار نزدیک به این غار دربار یا مهاراجا وجود دارد که بازهم در سالنی کوچک حکاکی شده اند، که از جمله کتیبه های طولانی کانهری به شمار می آیند. نکته که در معرفی غار های کانهری جا مانده، اشاره به کشف سفال ها و آثار تاریخی متعددی در این غار است که بخش های از هویت و تاریخ این ناحیه بیشتر نشان می دهند. یکی از نکات قابل توجه در مجموعه ی کانهری مخازن آبی است که از طریق آب باران تهیه می شده و بیشتر غار ها دارای یک مخزن آب بخصوص بوده اند، این مخازن آب در کنار درب ورودی قرار دارد و به دلیل شرایط اقلیمی، این ناحیه در طول سال و در تمام فصول آب تمیز در این مخازن جمع آوری می شد. یکی دیگر مشخصات موجود در مجموعه ی کانهری پله های کنده کاری شده در سطح صخره ای کوه است که در کنار و بالای برخی غار به وضوح قابل مشاهده است، این پلکان های سنگی که در دل کوه کنده شده اند، در برخی موقعیت های دشوار، برای عبور راحت تر راهبه ها، از نرده های چوبی در کنار این پلکان استفاده کرده اند، که منظره ی بسیار دیدنی را خلق کرده است و برای گردشگران جذاب زیادی دارد.

2safar

اما گردشگران در امتداد این پله های سنگی، در نزدیکی غار بزرگ Chaitya که پله های سنگی اش تخریب شده اند، غار را می بینند که در این غار 300 متری گالری از نقاشی وجود دارد که بر روی سقف غار کشیده شده اند، این بخش یکی از دیدنی ترین بخش های کانهری است. مجموعه ی غار های کانهری، فضایی بسیار دیدنی و تماشایی است که گردشگران با مجموعه ای آثار کم نظیر و تاریخی از باور بودایی رو به رو هستند، در ادامه ی این مسیر با ما همراه باشید تا به سراغ کتیبه های پهلوی این مجموعه تاریخی برویم.

2safar