جاذبه های گردشگری جهان - قلعه سرخ یا لال قلعه دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - قلعه سرخ یا لال قلعه دهلی هند - قسمت اول

2safar

تاریخ دهلی پر است از حادثه های مهمی که با تاج گذاری ها و سقوط پادشاهان مختلف گره خورده است، شهری که در میان حوادث تاریخی مهم هندوستان همیشه می توان رد پایش را دید و تاریخ هند را در این شهر تاریخی به نظاره نشست. این بار در معرفی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر دهلی به سراغ بارگاه پادشاهی دیگر می رویم . بنای تاریخی دیگری را به شما معرفی می کنیم، بنایی که در حین روایت تاریخ این سرزمین، اثر بسیار فاخرف تماشایی و دیدنی است و بی گمان تماشاچیان این قلعه با وجود تمام غارت های که به خود متحیر زیبایی اش خواهند شد، با ما در معرفی قلعه سرخ یا لال قلعه همراه باشید.

2safar

قلعه سرخ یا همان نام هندی اش لال قلعه نماد سیاسی هندوستان امروز است، این قلعه پس از انتقال پایتخت هندوستان از اگرا به دهلی توسط یکی از شاهان به نام مشهور هندوستان، شاه جهان پنجمین امپراتور مغول گورکانی در شهر دهلی ساخته شد. شاه جهان فرزند جهانگیر و نوه ی پادشاه افسانه ای گورکانی اکبر شاه بود و در حدود 30 سال بر این کشور سلطنت کرد. از ویژگی های برجسته ی این شاه علاقه مندی او به هنر، معماری و زبان و فرهنگ فارسی بوده که تبلور این علایق را می توان در قلعه آگرا ، تاج محل و مخصوصا قلعه سرخ یا لال قلعه مشاهده کرد.

2safar

قلعه سرخ در طی روند ساختش که در حدود 9 سال طول کشید و به اثری فاخر و باشکوه تبدیل شد، که امروزه نماد قدرت سیاسی هندوستان به شمار می آید و بعد از حضور اولین نخست وزیر هندوستان(جواهر لعل نهرو) در دروازه ی اصلی این قلعه و بالا بردن پرچم هندوستان در 15 ماه آگوست 1947 و اعلام استقلال این کشور، به سنتی سیاسی و ملی تبدیل شده است و هر ساله در روز استقلال هند نخست وزیران هند در این قلعه حضور می یابند و پرچم این کشور را برافراشته می کنند.

2safar

در زبان هندی lal Qila به معنای قلعه سرخ می باشد، که به واسطه ی ساخته شدن دیوار های این قلعه از سنگ های ماسه ای سرخ، بر روی این مکان گذاشته شده است. قلعه سرخ از زمان شاه جهان به محل اقامت پادشاهان امپراتوران گورکانی بدل شد و در میان جنگ و رخداد های تاریخی همیشه می توان اثری از این قلعه تاریخی را مشاهده کرد، شاید تاریک ترین روز های این قلعه را زمان حمله نادر شاه افشار(پادشاه مشهور ایرانی و موسس و پادشاه سلسله ی افشاریه در ایران) به هند دانست. در این حمله بسیاری از بخش های ارزشمند و گرانبهای قلعه توسط سپاه نادر ضبط شد و تخت معروف تخت طاووس با جواهرات درخشانش توسط نادر شاه افشار به ایران برده شد.

2safar

در دوران معاصر تر هم می توان از حضور انگلیسی ها و تبدیل شدن این قلعه به محل حکمرانی نیرو های استعماری بریتانیایی یاد کرد، که از جمله بخش های مهم و تلخ تاریخ هندوستان به شمار می آیند. اما این قلعه دوران پر افتخار و با شکوه گورکانی هند را هم برای گردشگران باز گو می کند و روایت گر بخش های مهمی از تاریخ و هویت هندوستان است. در ادامه با ما باشید.