جاذبه های گردشگری جهان - قلعه ی بدروم ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - قلعه ی بدروم ترکیه

2safar

می خواهیم سفرمان در بدروم را از قلعه تاریخی این شهر آغاز کنیم. این قلعه اثر متعلق به اوایل قرن 15 میلادی است، که در خلال جنگ های صلیبی ساخته می شود. قلعه بدروم توسط شوالیه های هوسپیتالر یا همان شوالیه های مهمان نواز ساخته می شود و به سنت پیتر تقویم می گردد. این شوالیه ها یگان های نظامی متعلق به عصر جنگ های صلیبی هستند، که با اهداف خاص در خدمت کلیسای کاتولیک بودند. جنگ های صلیبی تاریخ عظیم و پر تنشی را روایت می کند و گردشگران در این بخش از آناتولی می توانند بقایای آن دوران پر از نزاع را مشاهده نمایند. قلعه بدروم به عنوان یکی از بازمانده های عصر شوالیه های کلیسای مقدس، بر اساس الگو برداری از قلعه رودس در یونان ساخته شد. عده ای بر این باورند که که بسیاری از سنگ های بکار رفته در این قلعه از مصالح تخریب شده مقبره ی ماسولوس پس از زلزله در آن ناحیه آورده شده است. هنگامی که گردشگران در این قلعه ی قرون وسطایی قدم می گذارند، خبری از آن دوران پرتلاطم نیست و تنها فضای تاریخی قلعه برای آنان جذاب خواهد بود، دیوار های قطور سنگی، با المان های معماری رایج در قرون وسطا از مشخصه های اصلی بنای قلعه بدروم است.

2safar

قلعه بدروم هم مانند تمام عناصر تاریخی، شاهدی بر داستان هایی است که بر این سرزمین رفته است. امروزه گردشگران در این قلعه شاهد یکی از موزه های بی نظیر جهان در ترکیه هستند که در ادامه ی مسیر 2safar با آن آشنا خواهیم شد. قلعه بدروم مدت زمان طولانی برای مسیحیان باقی نماند، چرا که در اواسط قرن 15 میلادی یعنی درست در سال 1453 میلادی امپراتوری بیزانس شرقی جای خود را به امپراتوری جوان ترکان مسلمان یعنی عثمانی داد و مناره های مسجد مسلمانان در سال 1522 در قلعه بدروم بنا شد، قلعه ای که برای حراست از مسیحیان توسط شوالیه های جنگ های صلیبی ساخته شد، اینک یکی از دژ های مستحکم مسلمانان در کناره دریای اژه شده بود و این درست جایی است که گردشگران می توانند تماشاگر رخداد ها و رویداد های تلخ و شیرین تاریخ باشند.

2safar

بخش های مختلف قلعه بدروم توسط اروپایی های حاضر در آناتولی ساخته شده و هرکدام به عنوان نماینده ای از کشورشان در این کار به اصطلاح مقدس شرکت داشتند.دیوار های بیرونی قلعه در اوایل قرن پانزدهم، توسط معماری آلمانی بنام هاینریش شگلهولت (Heinrich Schlegelholt) بنا می شود و برج های پنج گانه قلعه ی بدروم هرکدام برگرفته از معماری یکی از قدرت های اروپایی بوده و به صورت نمادین حضور هرکدام از آنها را در آناتولی اعلام می کند. برج فرانسوی بر اساس اطلاعات ثبت شده قدیمی ترین، برج قلعه است. بعد از آن برج ایتالیا در سال 1436 و برج انگلیس در سال 1480 ساخته می شود.

2safar

پلان کلی قلعه به صورت مربع شکل است و ارتفاع بلند ترین قسمت قلعه به حدود 48 تا 50 متر می رسد. گردشگران می توانند از ورودی اصلی قلعه در گوشه شمال غربی وارد قلعه شوند، ورودی به قلعه بدروم ورود به بخشی از تاریخ جهان است که امروزه تمام این ساختمان تاریخی مکانی برای غرفه های موزه ی بدروم محسوب می شود .با ما در کنار 2safar باشید تا موزه ی درون قلعه را هم بشناسیم.

2safar