جاذبه های گردشگری جهان - قلعه ی بندری بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - قلعه ی بندری بمبئی هند

2safar

گردشگری در دنیای امروز، فرصت بسیار مناسبی برای شناخت و درک بهتر نسبت تاریخ جهان است و همان طور که قرن های گذشته سیاحان و مسافران در طول سفرهایشان نگاهی کلان تر نسبت به محیط اطراف پیدا می کردند، در دنیای امروز هم گردشگری با تمام ماهیت تفریحی اش، برای افراد مختلف دستاورد های گوناکونی خواهند داشت. بمئی هم از آن دست شهرهایی است، که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد و چشم را بر روی تاریخ و هویت این شهر کلان بست. گردشگران در این شهر تجربیات مختلفی خواهند داشت، تجربیاتی که شاید نوع نگاه آنها را نسبت به محیط اطرافشان تغییر و این همان ماهیت ابتدائی و قدیمی گردشگری در دنیای کنونی است.

2safar

این بار در شهر بمبئی، به سراغ یکی دیگر از آثار استعمار بر پیکر بمبئی می رویم، اما این بار، از انگلیسی ها حرف نمی زنیم، اگر به خاطر داشته باشید، اولین استعمار گران دنیای غرب از میان کشور های دریانورد اروپایی سر برآوردند، اسپانیایی ها، هلندی ها، انگلیسی ها و بخصوص پرتغالی ها، از اولین استعمارگران نواحی مختلف دنیا به وسیله تسلط بر آب بودند. پرتغالی ها به واسطه ی دریانوردان و ارتش مجهز دریایی اش به بسیاری از نواحی دنیا حمله ور شد و سواحلی غربی هندوستان به ویژه بمبئی یکی از مقاصدی بود که مورد حمله پرتغالی ها قرار گرفت. از این رو، در این شهر بقایای وجود دارد که رد پای اولین استعمار گران را در شبه قاره هند نشان می دهد.

2safar

قلعه ی بندری بمبئی یکی از آثار و بناهایی است که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بمبئی پذیرای گردشگران است، در حالی در حدود سال 1640 میلادی، برجی مشرف به خلیج ماهیم Mahim ، دریای عرب و جزیره ی ماهیم بود. این قلعه ی ویران که امروز تحت نظر ازمان باستان شناسی هندوستان قرار دارد و طی سال های اخیر تلاش های گسترده ای برا حفظ و مراقبت از آن صورت گرفته ، روزگاری یکی از مکان های مهمی بود که تسلط پرتغالی ها بر دریای غرب هند و مناطق خشکی و شهر بمبئی را تضمین می کرد و از این رو، از اهمیت بالایی برخوردار بود. این قلعه به واسطه ی موقعیت استراتژک اش، مسیر های حیاتی را برای پرتغالی تحت نظر داشت و مجهز به سلاح های سنگینی مانند هفت توپ دور برد بود.

2safar

با افول قدرت پرتغالی ها و افزایش توان دریایی انگلیسی ها و از دست دادن قدرت برتری از سوی پرتغالی ها، بمبئی توسط آنان به انگلیسی ها بخشیده شد و استعمار بریتانیا جای پرتغالی ها را گرفت و هند همچنان در زیر تسلط و رفتار ناشایست استعمار گران اروپایی قرار داشت. انگلیس ها در اولین اقدام برای حفاظت از عدم شکل گیری نیرو های متعارض اش، در ابتدا این قلعه ی تاریخی و زیبا را برای جلوگیری از حمله پرتغالی ها و ایجاد پایگاه در آن تخریب کردند. در دهه های گذشته، تلاش برای نجات این قلعه تاریخی بیشتر شد و این مکان از صاحبانش که از خانواده های معروف و ثروتمند بمبئی به شمار می رفتند، خریداری شد و این اثر تاریخی و مهم در تاریخ شهر بمبئی بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و امروزه گردشگران می توانند با توجه به محدودیت های موجود برای بازدید از این قلعه که به منظور مرمت و بازسازی قلعه می باشد، از این قلعه به عنوان یکی از پازل های تاریخ معاصر بمبئی دیدن کنند.