جاذبه های گردشگری جهان - لودی گاردن(باغ لودی) دهلی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - لودی گاردن(باغ لودی) دهلی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی باغ زیبا و تماشایی لودی، به جاذبه های تاریخی این مجموعه چشم نواز و دلنشین می رسیم و شما را این بخش های تاریخی باغ آشنا خواهیم کرد. وقتی وارد باغ لودی می شوید، افراد مختلفی را در این باغ خواهید دید، که از گروه های سنی مختلفی در این پارک درحال قدم زدن، ورزش کردن، صحبت کردن، عکس گرفتن و گوش دادن موسیقی هستند، از این رو، به مکانی قدم گذاشته اید، که علاوه بر موضوعیت تاریخی اش، یک اتفاق جذاب برای اهالی دهلی و گردشگران این شهر تاریخی است و شما هم می توانید لذت سفر به این شهر را با طعم دیگر بچشید و لذت ببرید.

2safar

اما در درون این باغ، مجموعه ای تاریخی قرار دارد که آن را خواستنی تر می کند و به نوعی تلفیق بنا ها تاریخی و فضای سبز و زیبای این پارک امروزین، باعث توجه بیشتر گردشگران می شود. سنگ بنای اولیه ی پارک با ساخت آرامگاهی برای محمد شاه آخرین پادشاه سید گذاشته شد، که از قدیمی ترین بنا های مجموعه لودی گاردن یا همان باغ لودی است، اما این پارک هویت امروز، بنا ها و ساختمان های تاریخی و فضایش را در دوران سکند لودی فرزند بهلول لودی بدست آورد. در این دوره ی تاریخی بود که، بنا های مختلفی به باغ اضافه شد و مقبره ی خود سکندر لودی دومین پادشاه لودی هم در حدود سال 1517 در درون این باغ سر سبز و زیبا ساخته شد که البته شباهت بسیاری به دیگر مقبره ی موجود در باغ دارد. با ورود مغول ها و شکل گیری امپراتوری مغولی در دهلی، از جمله امپراتوری مشهور گورکانی، پادشاهان مغول هم به این باغ علاقه مند شدند، بنا هایی مانند رصد خانه بزرگ و کتابخانه هم به این مجموعه اضافه شدند.

2safar

اما مشهورترین و خاصر ترین بنای این باغ، گنبد بارا یا گنبد بزرگ است، این گنبد بزرگ بر اساس المان های معماری مغولی بنا شده و در پشت آن سه بنای گنبدی دیگر قرار دارد که آن ها را مسجد سه گنبدی شکل می دانند. یک ساختمان دیگر هم در کنار باراگنبد قرار دراد که به آن شیشا گنبد (شیشا گنبد به دلیل بکار رفتن کاشی های لعابی در آن به گنبد شیشه ای معروف است که همان شیشا گفته می شود ) می گویند، همه ی این آثار در حدود سال های 1494 میلادی ساخته شده که در خلال سلطنت سکندر لودی بوده است. از دیگر، بنا های اطراف مجموعه ی تاریخی در دل باغ لودی، می توان به یک مخزن آب اشاره کرد امروزه بخشی از زیباسازی باغ به شمار می آید و دیگر کاربرد مهم و حیاتی گذشته اش را ندارد.

2safar

از نکات جالب این پارک، وجود پلی به نام Athpula است که بر اساس کاوش های تاریخی، متعلق به دوران مغولی است، اما نکته مهم در خصوص بنا های مجود در باغ لودی، اهمیت تاریخ به ویژه تاریخ معماری این بنا هست، چرا در این بنا ها معمرای بکار رفته که در دیگر نقاط هند کمتر نمونه ای از آوجود دارد و شاید به دلیل عمر کوتاه لودی ها، آثار متعلق به این دوره ی تاریخی اهمیت شان بیشتر می شوند و گردشگران می توانند در فضایی شاد و دلنشین شاهد آثاری زیبا و کم نظیر باشند.

2safar