جاذبه های گردشگری جهان - مجموعه ی منار قطب دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - مجموعه ی منار قطب دهلی هند

2safar

پیش تر 2safar در مسیرش در پایتخت کشور هندوستان، یعنی شهر دهلی، بنای منار قطب را به شمار معرفی کرد، اما آن مناره ی آجری تنها یکی از بنا هایی است که در مجموعه منار قطب قرار دارد و شاید بلندی، عظمت و در چشم بودن این بنا باعث شد ابتدا به سراغ مناره ی آجری قطب و بلند ترین مناره ی آجری جهان برویم و سپس دیگر بخش ها و قسمت های مختلف این مجموعه ی تاریخی زیبا را به شما معرفی کنیم، از این رو در ادامه ی مسیر با ما همراه باشید.

2safar

اگر همراه ما بوده باشید، در معرفی بنای برج منار به تاریخچه ی ساخت آن اشاره کردیم و گفتیم که نام قطب بر گرفته از نام بانی آن بنا یعنی قطب الدین ابیک بوده است، این درحالی است که قطب الدین ابیک بانی ساخت مجموعه ی منار قطب به شمار می رود، به گونه ای که بخش های مختلف این مجموعه در دوران او بنا شد و روند تکامل بنا ها و آثار مانند خود مناره ی بلند آجری مجموعه در دوران بعد و در طی سالیان متمادی ساخته شد. که در معرفی یک به یک آثار به آن خواهیم پرداخت. نکته دیگری که قبل از معرفی آثار و بنا های مختلف این مجموعه لازم بنظر می رسد، شکل گیری این مجموعه بر روی 27 معبد متعلق به جین بود که در دوران قطب الدین ویران شد، بنا ها و مساجد اسلامی متعلق به سلسله ی غوریان دیگر سلسله های مسلمانی مانند تغلقیان بر روی خرابه های معابد بنا شدند.

2safar

امروزه این مجموعه یکی از پربازدید ترین مراکز گردشگری دهلی به شمار می رود و در حدود 40 اثر تاریخی در این مجموعه ،گردشگران را مجذوب خود می کند و شما می توانید در کنار بنا ها و مساجد این مجموعه تاریخی و زیبا شاهد مراسم ها و جشن های مختلف باشید. در مسیر 2safar به بمبئی در کشور هندوستان، شاهد برگزاری مراسم های مختلف و جشن ها متعدد در کنار بنا ها و آثار تاریخی و تفریحی بودیم، که در دهلی هم این فرهنگ و سنت زیبای هندی مرسوم است و در مکان های تاریخی و تفریحی گردشگران لحظات شیرین و خاطره انگیزی طی مراسم ها و جشن های متعدد تجربه می کنند، در مجموعه ی منار قطب و در کنار مساجد و بنا های مختلف هم گردشگران می توانند در جشن های سالانه ای شرکت کنند. در محوطه ی مجموعه منار قطب در ایام مشخصی از سال مانند ماه نوامبر و دسامبر جشن های موسیقی و رقص از جمله مراسم های شاد و جذابی هستند که مورد توجه گردشگران قرار دارند. البته نکته ی قابل توجه در این خصوص، آشنایی با فرهنگ و باور های مردم دهلی است، که در مراسم ها و جشن ها بیشتر نمایان می شود و در محیطی دوستانه برای گردشگران جذابیت بیشتری خواهد داشت. همچنین تجربه ی چنین فضا هایی را تنها در هند می توان داشت، تجربه ای که در شهر های مختلف و به بهانه ی گوناگون قابل مشاهده است.

2safar

از این رو، هنگامی که به مجموعه ی منار قطب قدم می گذارید، تازه دلیل جذابیت این مکان را برای اقشار مختلف گردشگران خواهید فهمید، چرا این مجموعه در کنار جاذبه های تاریخی، مکانی زیبا با جشن ها و مراسم های گوناگونی است، که برای گردشگران لذت بخش و دوست داشتنی است.