جاذبه های گردشگری جهان - مرکز نهرو بمبئی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - مرکز نهرو بمبئی هند - قسمت اول

2safar

بمبئی شهری بزرگ با تاریخی پر از آثار و بنا هایی است که برای گردشگران جذابیت های فراوانی را به دنبال دارد، در این شهر از جاذبه های و اثار تاریخی و باستانی گرفته تا مناطق طبیعی و بکر بسیاری را با هم دیدیم و با آنها آشنا شدیم، این بار در 2safar می خواهیم به یکی از مجموعه های معاصری برویم که می توان آن اثری فاخر و جاذبه ای دیدنی برای شناخت بهتر هندوستان دانست، مجموعه ای که در سال 1972 به یاد اولین نخست وزیر هندوستان جواهر لعل نهرو تاسیس شد، این مجموعه که با نام مرکز نهرو شناخته می شود، شامل بخش های و قسمت های مختلفی است که هر کدام در نوع برای بازدید کنندگانش جذابیت بسیاری خواهد داشت.

2safar

در سال 1972 فردی به نام راجنی پاتل اقدام به تاسیس مرکزی تحت عنوان مرکز نهرو کرد، جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند پس از استقلال این کشور در سال 1947 میلادی شد، نهرو از رهبران جنبش استقلال و کنگره ی ملی هند بود. بسیاری او را با نام پاندیت می شناختند، اسمی که به معنای معلم بود. جواهر لعل نهرو یکی از نماد های کشور هندوستان به شمار می آید که به عنوان رهبر جنبش عدم تعهد از چهره های شناخته شده ی دنیا بود. از این رو، بسیاری او را تنها یک سیاستمدار نمی دانستند و عقاید و افکار او را در جهت توسعه و پیشرفت جامعه هند لازم و ضروری می دانند. به همین خاطر راجنی پاتل در ساخت مرکز نهرو به دنبال ترویج و انتقال ارزش هایی است که نهرو را رهبر آن می دانست.

2safar

برای رفتن به این مرکز فرهنگی می توانید با استفاده از تاکسی و اتوبوس خود را به منطقه ی جنوب غرب بمبئی برسانید، در این قسمت از شهر بمبئی، گردشگران و علاقه مندان می توانند وارد مجموعه وسیع شوند که بخش های مختلف فرهنگی و علمی در شاخه متعددی را در زیر مجموعه ی خود دارد.

2safar

بخش نجوم Nehru Planetarium یکی از شاخص ترین قسمت های این مجموعه ی فرهنگی است که تحت عنوان بخش مطالعات نجوم ستاره شناسی مرکز نهرو شناخته می شود. بخش نجوم مرکز نهرو، شامل یک بنای عظیم گنبدی است، که در سال 1977 تاسیس شد، در مراسم افتتاحیه این ساختمان، نخست وزیر وقت هندوستان ایندیرا گاندی در مراسم شرکت نمود. بنای ساختمان بخش نجوم، توسط یکی از طراحان برجسته ی هندی به نام کادریJ.M. Kadri انجام شده است. ابخش از مجموعه ی مرکز نهرو، به یکی از محبوب ترین بخش های ستاره شناسی و نجوم در میان متخصصان و علاقه مندان آماتور به علم نجوم تبدیل شد و همچنین به یکی از جاذبه های دیدنی شهر بمبئی که افراد با علایق گوناگون می توانند از نمایشگاه و بخش های دیگر این مجموعه بازدید کنند.

2safar

از قسمت های دیدنی بخش نجوم مرکز نهرو می توان به نمایشگاه 14 دقیقه ای کشف هندوستان اشاره کرد. به طور کلی این بخش از مجموعه ی نهرو با برخورداری از نمایشگاه عکس های نجومی و تالار های مختلف در میان نوجوانان و دانش آموزان از محبوبیت بالایی برخوردار است که در ادامه مسیر 2safar در این مرکز فرهنگی با دیگر بخش های مجموعه آشنا خواهیم شد.