جاذبه های گردشگری جهان - مرکز نهرو بمبئی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - مرکز نهرو بمبئی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی بخش های مختلف مرکز نهرو، گردشگران می توانند از یکی از دیدنی ترین بخش های این مجموعه دیدن کنند، بخش فرهنگی مرکز نهرو، یکی از قسمت های متنوع، دیدنی و جذابی است که گردشگران در آن با گوشه و زوایای مختلف فرهنگ هندی آشنا خواهند شد. البته این مرکز بیشتر خدمات فرهنگی اش را به شهروندان بمبئی ارائه می دهد ، اما گردشگران هم می توانند در برنامه های مختلفی که در این بخش برگزار می شوند ، شرکت کنند. از جمله فعالیت های موجود در این مرکز برگزاری سمینار های مختلف در قالب موضوعات موضعات متنوعی است در خصوص جنبه های مختلف مسائل فرهنگی و مشکلات اجتماعی فرهنگی برگزار می شود.

2safar

بخش فرهنگی مرکز نهرو، با توجه به اهداف مد نظرش، کارگاه های آموزشی مختلفی هم برای ارتقای فرهنگ و موضعات فرهنگی نیز دایر می کند. اما جنبه دیگر فعالیت های فرهنگی این مرکز که برای گردشگران هم جالب و دیدنی خواهد بود، تئاتر ها و نمایش هایی است که در تالار این مجموعه اجرا می شود و نمودی عینی تر از فرهنگ و جامعه هندوستان و شهر بمبئی را به گردشگران نشان می دهد. یکی از اهدافی که مسئولان و مدیران این مرکز به دنبال احیا و حفاظت از آن هستند، فرهنگ های اصیل هندی است، چرا فرهنگ ها؟ به خاطر اینکه جامعه هندوستان در انواع و اقسام جنبه های اجتماعی، از تکثر های هویتی متعددی برخوردار است. تنوع و تکثری که گردشگران در جامعه هندوستان به خوبی با آن رو به می شوند و درک بهتری نسبت به این تنوع فرهنگی دارند.

2safar

به هرکجای دنیا که سفر کنید، بخش های فرهنگی و المان های فرهنگی جوامع مختلف بیشتر گردشگران به خود جذب می کند و این در مرکز نهرو فرصت بسیار مناسبی برای گردشگران به شمار می آید تا مشاهدات خود در بمبئی را در محیطی خاص بررسی کنند و شناخت بهتری از این فرهنگ متکثر هندی پیدا کنند. به همین خاطر، رفتن به مرکز و دیدن این مجموعه درک بهتر و شناخت نزدیک تری را برای گردشکران به دنبال خواهد داشت. از دیگر بخش های دیدنی مرکز نهرو می توان محیط زراعت و باغبانی در این مجموعه اشاره داشت، در بخش زراعت و باغبانی این مرکز، هزارام گیاه و درخت در بخش داخلی و محوطه ی بیرونی نگهداری می شوند و قدم زدن در کنار این تنوع گیاهی و دیدن انواع و اقسام مختلف گونه های گیاهی برای بیننده ای جذاب خواهد بود. به ویژه این بخش مانند یک موزه گیاه شناسی علاقه مندان و دانش آموزان را نیز پذیراست.

2safar

کتابخانه ی مرکز نهرو هم از دیگر بخش هایی است که با برخورداری از 30 هزار جلد کتاب فضایی فرهنگی را ایجاد کرده و علاقه مندان به کتاب می توانند در این کتابخانه عظیم، به کتاب هایی با موضوعات متعدد دسترسی داشته باشند. نکته ای که در خصوص کتابخانه ی مرکز جالب توجه است و گردشگران و علاقه مندان به فرهنگ و تمدن هند را برای بازدید از این مکان مشتاق تر می کند، کتب دینی هستند که تنها در این مکان می توان به برخی از نسخه های خطی آن دسترسی داشت. همچنین در این بخش اسناد و روزنامه ها هند نیز در معرض دید شما قرار خواهد داشت و بدون شک برای علاقه مندان به حوزه های فرهنگی این کتابخانه جذابیتی غیرقابل انکار دارد. با ما در 2safar همراه باشید تا از موزه ی مرکز نهرو و سالن های نمایش این مجموعه هم دیدن کنیم.