جاذبه های گردشگری جهان - مرکز نهرو بمبئی هند - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - مرکز نهرو بمبئی هند - قسمت سوم

2safar

یکی از دیدنی ترین بخش های که در مجتمع نهرو پیش روی گردشگران قرار دارد، بخشی است موزه مانند که به تاریخ و تمدن هند می پردازد. در این بخش گردشگران می توانند، با نحوه ی زندگی انسان های اولیه در محدوده ی جغرافیای هندوستان آشنا شوند. در این قسمت با توجه به یافته های باستان شناسان، آثار و بقایای مختلفی به نمایش گذاشته شده است. در درون این بخش قسمتی تحت عنوان فرهنگ هارپان قرار گرفته، که در آن به اجزای مختلف تمدن، ساختار اجتماعی، داد و ستد میان مردم، المان های مذهبی و باور های دینی و دیگر اشکال اجتماعی آن می پردازد.

2safar

یکی از بخش های دیدنی این قسمت از مجتمع نهرو، به تصویر کشیدن زندگی مردم و چگونگی افول تمدن هارپانا می باشد، که از جمله بخش های محبوب میان گردشگران محسوب می شود. که در ادامه به یکی از مقتدرترین امپراتوری های تاریخ هند باستان یعنی امپراتوری مائوریا یا مویا می پردازد. گردشگران در این قسمت می توانند با یکی از سلسله های پادشاهی هند که در حدود سال 321 تا 185 قبل از میلاد در هند وجود داشت، آشنا شوند.

2safar

در معرفی امپراتوری مائوریا تحولات فرهنگی، اجتماعی و چگونگی ظهور این قدرت در قلمرو هندوستان در معرض دید عموم قرار می گیرد. این امپراتوری بعد از سلسله ی ماگادها بر شبه قاره هند مسلط شدند و حتی بخش هایی از افغانستان و پاکستان امروزی نیز به قلمرو این شاهنشاهی اضافه شد. بر اساس اطلاعات موجود این امپراتوری به طور تقریبی هم دوره سلوکیان و امپراتوری اشکانیان در ایران بوده است. یکی از سرشناس ترین و مشهور ترین پادشاهان این امپراتوری که از امپراتوران مشهور هندوستان نیز به شمار می آید، آشوکا بود و شما در این بخش از مجتمع نهرو می توانید با این دوره تاریخی هندوستان آشنا شوید.

2safar

در ادامه ی روایت گری موزه، به ظهور بودائیسم در هندوستان می رسیم، بخشی که طرفداران و علاقه مندان بسیاری را به خود جلب می کند. این موزه سعی دارد تحولات فرهنگی و اجتماعی هندوستان پس از سقوط امپراتوری مائوریا را در هندوستان به تصویر بکشد و در این میان، آثار و فرهنگ بودائیسم یکی از قویترین تحولات فرهنگی و اجتماعی را هند ایجاد می کند.پیوستگی قسمت های مختلف این موزه ، چگونگی ظهور استعمار پرتغال و انگلیس را نیز نشان می دهد. پدیده ای که در تاریخ و فرهنگ هندوستان تاثیرات مختلفی بر جای گذاشته و از آن نمی توان به سادگی گذشت. از دیگر روایت گری های این موزه، تاثیرات فرهنگ غرب در دنیای معاصر است که اهداف فرهنگی مسئولات مجتمه نهرو بیش از پیش نشان می دهد و به نوعی سعی در زنده نگه داشتن آرمان های جنبش استقلال طلبی هند و تعالیم فکری نهرو دارد. از دیگر بخش های جالب توجه در مجتمع نهرو، گالری هنری این مجتمع است که با برپایی نمایشگاه مختلف نقش مهمی در فرهنگ بمبئی دارد. حجم فعالیت های گالری هنری مجتمع نهرو به نحوی است که از جمله مراکز فرهنگی مهم و تاثیر گذار شهر بمبئی است و مرکزیت بالایی بین هنرمندان این شهر دارد. گردشگران در این بخش از مجموعه نهرو می توانند نمایشگاه متعددی از آثار هنری معاصر هندوستان را مشاهده نمایند.