جاذبه های گردشگری جهان - مسجد جامع دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - مسجد جامع دهلی هند

2safar

هند سرزمین شگفت انگیزی است و برخی از روزنامه نگاران در توصیف این کشور از جمله ی "کشور هفتاد و دو ملت " نام می برند. سرزمین با تنوع تکثر و مذاهب بسیار در کنار رنگارنگی فرهنگی و زبانی و هویتی، این کشور را به یکی از خاص ترین مناطق دنیا بدل کرده است. این بار در 2safar به سراغ مسجدی در دهلی خواهیم رفت که یکی از بزرگترین مساجد جهان به شمار می رود، اثری بسیار شگفت انگیز و تماشای است که برای دیگر گردشگران شهر دهلی از ادیان مختلف جاذبه ای زیبا و تماشایی به شمار می آید. مسجد جامع دهلی یکی از بنا های تاریخی و مشهوری است، که می توانید در کتاب های تاریخی سیاحان قرون گذشته از آن بسیار بخوانید.

2safar

مسجد جامع دهلی در خلال سال های 1060 تا 1066 به فرمان شهاب الدین محمد شاه جهان، پنجمین امپراتوری سلسله ی گورکانی در قسمت دهلی قدیم شهر دهلی ساخته شد. شاه جهان نیز مانند اجدادش شاه همایون و اکبر شاه و همچنین پدرش جهانگیر شاه به فرهنگی ایرانی علاقه مند بود و در خلال سلطنتش بنا های و مساجد متعددی را در دهلی و دیگر شهر های بزرگ هند مانند آگرا ساخت. این مسجد را می توان مسجدی با سبک معماری هندی- مغولی دانست که برخی از المان های معماری ایرانی نیز در آن بکار رفته است و یکی از زیبا ترین بنا های شهر دهلی و مسلمانان شکل گرفته است.

2safar

گنجایش این مسجد در حدود 25 هزار نفر می باشد و ساختار آن به گونه ای است، که در کنار رعایت تمام اصول زیباشناسانه، عظمت مسجد نیز به چشم می آید. یکی از ویژه گی های این مسجد دوطبقه بودن آن است که در کنار حیاط مسجد حجم عظیم جمعیتی مسلمانان این مکان را پوشش می دهند، البته بیشترین تعداد نمازگزاران در این مسجد به نماز عید فطر باز می گردد و جالب این که این مسجد هم در روز عید فطر و برای اقامه نماز عید، افتتاح شده است و همچنان پرشکوه ترین مراسم این مکان هم همان روز می باشد.

2safar

مشخصه ی اصلی بنا برای گردشگران مناره ها و گنبد های این مسجد تاریخی و باشکوه است، دو مناره ی بزرگ و عظیم مسجد در دو طرف سازه، شکوه و زیبای بنا دو چندان کرده است. این درحالی است که سه گنبد بزرگ نیز در میان این دور مناره فضای سقف مسجد را پوشش می دهند و نمایی رویایی به این مسجد زیبا بخشیده اند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد در بخش ها و قسمت های دیگر بنا، گردشگران می توانند شاهد گنبدها و مناره های کوچکتری هم باشند، که البته مناره ها و گنبد های اصلی مشخصه های اصلی بنا به شمار می آیند.

2safar

ستون ها، طاق ها و دیگر اجزا و جزئیات، بنای مسجد هر کدام برای گردشگرانی که به این مکان تاریخی قدم می گذارند، جذابیتی وصف نشدنی دارند. اما یکی از قسمت های جذاب مسجد جامع دهلی بازار های اطراف مسجد است که بخشی از این مکان هم به شمار می آیند و بدون شک برای گردشگرانی که به این مکان می روند، تجربه این فضا و این محیط در کناری یکی از باشکوه ترین مساجد جهان فراموش نشدنی خواهد بود. مسجد جامع دهلی یکی از نمود های فرهنگی جامعه ای است، که ادیان و هویت های مختلف می توانند نمود های بسیار فاخر و زیبایی را از هویت شان در این جامعه ایجاد نمایند و این لذت دیدن این جهان را بیشتر می کند.