جاذبه های گردشگری جهان - مسجد عیسی خان دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - مسجد عیسی خان دهلی هند

2safar

درست در مقابل آرامگاه عیسی خان(پیش تر در سایت 2safar به معرفی این بنا پرداختیم)، بنای تاریخی دیگری وجود دارد که آن هم منتسب به عیسی خان نیازی یکی از سرداران به نام شیر شاه سوری است. این بنا مسجد است به سبک بنا های دوران لودی که در دوران سلطنت شیر شاه سوری و فرزندش اسلام شاه در دهلی بنا شدند. یکی از دلایلی که این سبک از معماری در دوران کوتاه مدت سوری ها بر بخش هایی از هند رایج بود، ریشه پشتوی هردو سلسله ی بود، که البته هر دوی آنها هم از جمله حکومت های کوتاه مدت در هندوستان به شمار می رفتند. لودی ها از سال 1451 تا 1526 در خلال سلطنت بهلوی لودی، سکندر لودی و ابراهیم لودی، بر بخش های از هندوستان حکومت راندند و سوری ها هم تنها 15 سال بر بخش هایی از هندوستان تسلط داشتند. از این رو، این مسجد که به مسجد عیسی خان مشهور است، یکی از بنا های بر جای مانده از آن دوران تاریخی هندوستان است .

2safar

مسجد عیسی خان دارای یک گنبد اصلی است و دو گنبد دیگر در اندازه ای کوچک تر در دو طرف گنبد اصلی است، با این تفاوت که دو گنبد کوچک تر بر روی ستون های کوچک و کم ارتفاع قرار دارند. برای رفتن به داخل مسجد سه ورودی وجود دارد که دقیقا در زیر هر کدام از گنبد های مسجد هستند. با این تفاوت که قسمت زیر گنبد اصلی با دو قسمت همجوارش دارای تفاوت رنگ است. قسمت مرکزی بنا به رنگ قرمز از سنگ ماسه ای قرمز رنگ ساخته شده و دو طرف هم با سنگ های روشن پوشانده شده اند.

2safar

از دیگر ویژگی های بنای استفاده از کاشی کاری است، که در بالای طاق های ورودی مسجد از آنها استفاده کرده اند و اینها تنها تزئینات معماری بکار رفته در بنای مسجد عیسی خان نیست. مسجد و مقبره ی عیسی خان، با توجه به ساختار معماری شان و همچنین فضا های پیرامونی بنا ها، شکل کوچک تری از یک باغ لودی را ایجاد می کردند که با سرنگونی حکومت سوری ها، بازگشت گورکانیان، پلان کلی مورد نظر سازندگان این بنا تکمیل نشده و با ساخت آرامگاه همایون شاه در این باغ ساختار اش بکلی رنگ می بازد. با همه ی این اوصاف، این مجموعه و فضای سبز اطراف بنا های تاریخی مسجد عیسی خان و مقبره ی عیسی خان، برای گردشگران دیدنی خواهد بود، قدم زدن در این مکان اوقات لذت بخشی را رقم می زند و البته ایستادن در کنار بنا های تاریخی زیبا می توانند سوژه های عکاسی بسیاری خوبی باشند که لحظات شاد شما در این مجموعه ی تاریخ را ثبت می کنند.

2safar

یکی از مهمترین ویژگی بازدید از این بنا های تاریخ، آشنایی بیشتر به برهه ای تاریخ هندوستان است، که مهاجمان افغان بر بخش هایی از این سرزمین حکومت کرده اند، اما آثاری تمدنی هم از خود بر جای گذاشته اند و این مهمترین قضاوت تاریخ است که نمی توان تنها از روی نوشته های کتاب های تاریخ یک دوره تاریخی را قضاوت کرد و این مهم را تنها در سفر می توان کشف نمود. ما را در ادامه سفر در دهلی همراهی کنید.