جاذبه های گردشگری جهان - مسیر کورتیس افسوس کوش آداسی

جاذبه های گردشگری جهان - مسیر کورتیس افسوس کوش آداسی

2safar

شهر افسانه ای اِفِسوس، شهر ویران شده ی متعلق به تمدن روم و یونان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کشور ترکیه به شمار می رود، جاذبه ای که علاوه بر هویت و تاریخ این منطقه، تکه ای درخشان از تاریخ تمدن جهان را روایت می کند. تمدنی که به آرامی ظهور می کند و یک باره آماج ویرانی ها قرار می گیرد، البته باید صادق بود که شکوفایی و سقوط تمدن های باستانی به اندازه ی هم، مسیر صعود و سقوط را طی می کنند و افسوس هم بخشی از این سیرتکاملی تمدن هاست، آنچه که تمدن های بشری را حفظ کرده انتقال دستاورد ها و بقایای هویتی آنهاست و گردشگران در این شهر باستانی می توانند بقایای زندگی مردم در عهد روم و یونان را از نزدیک ببینند.

2safar

زندگی روزمره مردم، با همان پسوند روزمرگی، اهمیت و جایگاه جدی پیدا نمی کند اما برای فهمیدن زندگی باید از همان روزمرگری های عادی شروع کنیم، زندگی همیشه بخش اعظم اش را همین روزمرگی ها تشکیل می دهد و هنگامی که گردشگران از کاخ و قلعه های پادشاهان و بزرگان خارج می شوند، به دنبال افرادی شبیه به خود می گردند که در کنار تمام آن شکوه عظمت پادشاهان، زندگی واقعی را تجربه می کنند، در شهر افسوس و در میان خرابه های سنگی این شهر رومی، گردشگران می توانند در مسیر زندگی روزمره مردمان شهر قدم بگذارند و از گردش در چنین فضایی بهتر و بیشتر لذت ببرند.

2safar

کورتیس یا بهتر بگوئیم خیابان کورتیس ، شاه راهی است که گردشگران در مسیری 210 متری خیابانی را خواهند دید، که مجسمه های سنگی زیبا در دو سمت مسیر فضای زیبا و رویایی ایجاد کرده است. علاوه بر این، بنا های مذهبی و شهری در کناره های این شاه راه باستانی قابل مشاهده است. مهمترین قسمت این مسیر هم، ردیف مغازه هایی است که محل فروش کالاها ی مختلف، عرضه خوارکی ها و رستوران های شهر بوده اند، در این ردیف کارگاه های متفاوتی هم وجود داشته، این شاهراه باستانی بهترین راه برای درک زندگی روزمره افسوسی هاست.

2safar

وقتی وارد این مسیر می شوید شیار های خطی و پراکنده ی بر روی سنگ فرش های مرمر کف خیابان توجه شمار را جلب خواهد کرد، شیار هایی که اتفاقی نیستند، باستان شناسان بر این باورند که این شیار ها و اشکال دایره ای پراکنده برای صاف و لیز نبودن خیابان ایجاد شده اند، چرا که در فصل های سرد و بارانی سطح خیس مسیر لعزنده می شده و سنگ مرمر بسیار لیز بوده است، اما در فصل تابستان هم مغازه های مسیر، کارگاه های مختلف و غذا خوری ها هم برای خنک کردن محیط خیابان با آب چشمه سنگ های این مسیر را خیس می کردند و این باعث خنک شدن این مسیر باستانی بوده است.

2safar

از دیگر بقایای این خیابان در کنار مجسمه های و ستون های سنگی اش، تخته های سنگی است که به نظر می آید محل بازی و سرگرمی افسوسی های بود و مردم در این مکان ها به بازی و شرط بندی می پرداختند، تصور هیجان این مکان واقعا لذت بخشش است. نام های یونانی نوشته شده بر بلوک ها هم بخش دیدنی دیگری است که از سبک زندگی و امور جاری در شهر افسوس خبر می دهد

همچنین طاق های ساخته شده محل نگهداری چراغ های روغنی هم از دیگر بخش های جالبی است که گردشگران در این خیابان خواهند دید. مسیری که به نظر می آید در تاریکی هوا هم زندگی شبانه ای برای افسوسی ها فراهم می کرده است و امروز هم مسیری هیجان انگیز، جذاب و دیدنی برای گردشگران این شهر باستانی است.