جاذبه های گردشگری جهان - معبد آکشاردام دهلی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد آکشاردام دهلی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی معبد زیبا و باشکوه اکشاردام می خواهیم شما را با بخش های مختلف و تماشایی این مجموعه ی عظیم آشنا کنیم. اگر با 2safar همراه بوده باشید، اطلاعات کلی در خصوص کلیت چگونگی و چرایی ساخت این معبد و همچنین مشخصات کلی آن خواهید داشت، اما جدا از معماری دیدنی این معبد، قرار گرفتن بخش ها و نمایشگاه مختلف در این مکان به عنوان زیر مجموعه های معبد آکشاردام، دامنه وسیعی از جاذبه های را برای گردشگران باز می کند.

2safar

قرار گرفتن معبد آکشاردام در رود یامونا زیبایی این مکان مذهبی را افزایش داده و چهره زیبای معماری این بنا نمای بیشتری پیدا کرده است، افتتاحیه این معبد در سال 2005 با حضور رئیس جمهور وفت هندوستان، نخست وزیر و شخصیت های مهم کشوری انجام شد و به طور تقریبی در حدود 25 هار نفر در این مراسم حضور داشتند. اما همان طور که گفته شد، یکی از جاذبه های دیدنی این معبد برای گردشگران بخش ها و نمایشگاه مختلفی است که در این معبد ساخته شده اند، که به طور مثال می توان به سوآگاتام، معبد، آبیشک مندپ، نمایشگاه های هنری، آبنمای آهنگین و باغ های موضوعی اشاره کرد و در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

2safar

اصلی ترین بخش معبد آکشاردام، معبد است، که تحت عنوان Akshardham Mandir Swaminarayan شناخته می شود و محوطه ی بزرگی به این قسمت اصلی اختصاص داده شده است، از جمله ویژگی های این بخش های معبد آکشاردام، حکاکی های است که بر روی سنگ انجام شده و سنگ نگاره هایی از گیاهان، جانوران، رقصندگان و نوازندگان و همچنین الهه های گردشگران را خیره می کند. این بخش را بر اساس طرح معماری ماهاریش واستو (Maharishi Vastu) ساختند، که مهمترین ویژگی آن الهام گرفته شده از المان های معماری هندی است. این قسمت معبد از سنگ ها مرمر و سنگ های ماسه ای ساخته شده است، یکی از نکات قابل توجه عدم استفاده از سازه های فلزی در این مجموعه است، که بسیاری بر این باورند که این نکته برگرفته از یکی از المان های معماری سنتی هندو در خصوص عدم استفاده از آهن در ساخت بنای معابد است.

2safar

یکی دیگر از بخش های معبقد آکشاردام تالاری تحت عنوان تالار ارزش هاست که به آن تالار Sahajanand Darshan گفته می شود. در این تالار سنگ نگاره ها و تصاویری وجود دارند که زندگی سوآگاتام به تصویر کشیده و گردشگران می توانند بسیاری حوادث زندگی سوآگاتام را در این تالار مشاهده کنند. در این تصاویر مفاهیمی مانند صلح، فروتنی، فداکاری ، خدمت به هم نوع و عبادت خدا مورد توجه قرار دارد و بخشی از پیام های سوآگاتام (یکی از زاهدان و پیروان هندو که به واسطه ی فعالیت هایش از سوی پیروانش او را تجلی خدا می دانستند) به شمار می آید. این بخش از معبد یکی از زیبا ترین قسمت های آکشاردام به حساب می آید و گردشگران بسیاری به این بخش ار معبد می روند و از جمله بخش های محبوب در مجموعه ی عظیم آکشاردام است. در ادامه ی مسیر شما را با دیگر بخش های این معبد بزرگ آشنا می کنیم.