جاذبه های گردشگری جهان - معبد آکشاردام دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - معبد آکشاردام دهلی هند

2safar

هند سرزمین عجایبی است، سرزمینی که در میان هیاهوی دنیای امروز می توان پ مکان های متفاوت، زیبا و حیرت انگیزی را در آن مشاهده کرد، مکان هایی هرکدام برگرفته زا باور و اعتقادی خاص با تاریخ و هویتی مشخص هستند، هویت هایی که در دوره های مختلف تاریخی گاه در تعارض های خونین بوده اند اما امروز همه ی آنها در کنار هم به جاذبه های دیدنی برای شهر دهلی و کشور هندوستان تبدیل شده اند. این بار در مسیر 2safar در شهر تاریخی و زیبای دهلی به یکی زا معابد زیبا و عظیم این شهر و کشور هندوستان می رویم و شما را با این مکان زیبا آشنا خواهیم کرد.

2safar

معبد آکشاردام معبدی هندوست، که اثری معاصر به شمار می آید، هرچند این معبد بر اساس باور های سنتی و 5 هزار ساله ی هند پا گرفته و در حال حاضر یکی از پر بازدید ترین بنا های شهر دهلی به شمار می آید. معبد اکشاردام در منطقه ی نویدا(Noida) قرار دارد و اثری قرن بیست و یکمی محسوب می شود. بی گمان منظره ی فوق العاده و بنای بسیار زیبای این معبد یکی از ویژگی های اصلی آن برای گردشگرانی است که به دهلی قدم می گذارند. معبد آکشاردام تنها یک معبد هندو نیست، بلکه مجموعه فرهنگی و معنوی به شمار می رود، که در بردارنده بخش های جانبی مختلفی است که در زیر بنایی فاخر و باشکوه سامان پیدا کرده اند.

2safar

جذابیت اصلی این بنای برای گردشگران، زیبایی بنای آن است، بنایی که با مجسمه های حکاکی شده ظاهر چشم گیری پیدا کرده است، سنگ نگاره هایی که رقصنده های، خدایان، جانوارن، گیاهان و اشکالی متفاوتی در میان آن خود نمایی می کنند، و تنوع و تکثر این نقش های حکاکی شده بر روی سنگ ، برای گردشگران جذابیت فوق العاده ای دارد. در این معبد در حدود 234 ستون ، 2000 مجسمه ی خدایان و 9 گنبد وجود دارد که عظمت این بنای زیبا را بیشتر نشان می دهند. از سوی دیگر، در این معبد 148 مجسمه فیل در اندازه های بزرگ ساخته شده اند که به طور تخمینی می توان وزن این فیل های را در حدود 3 هزار تن دانست. گنبد اصلی این معبد هم یکی از دیدنی ترین بخش های آن به شمار می رود، که الهه ی اصلی این معبد با نام Swaminarayan را در بر دارد. ایده ی اصلی این معبد چنانچه گفته می شود، در حدود اواسط قرن بیستم و در حدود سال 1968 از سوی ماهاراج یوگیجی طرح می شود، اما این طرح جانشین او ماهاراج پرامونی سووآمی در سال 2000 هزار اجرایی می شود به همین خاطر، زمینی به مساحت 3 هزار مترمریع در نظر گرفته می شود و روند احداث مجموعه آغاز می گردد.

2safar

معبد آکشاردام یکی از بزرگترین اتفاق های شهر دهلی در چند دهه ی گذشته است که می توان آن را حرکتی بزرگ دانست، در این پروژه ی عظیم در حدود 10 تا 11 هزار نفر در قالب مشاغل مختلف مشغول بودند و این پروژه ی عظیم در سال 2005 به اتمام رسید و امروزه این معبد یکی از بزرگترین معابد کشور هندوستان به شمار می آید که برای اکثریت گردشگران شهر دهلی مقصد حیرت انگیز خواهد بود. با ما در 2safar همراه باشید تا بیشتر این اثر زیبا را بشناسیم.