جاذبه های گردشگری جهان - معبد ایسکون ISKCON Temple بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - معبد ایسکون ISKCON Temple بمبئی هند

2safar

گردشگران در خیابان ها و کوچه های شهر معابد کوچک و بزرگی را می بینند، که هر کدام روایت گر آئین و باور های بخشی از مردم هندوستان هستند و این برای بسیاری از گردشگران جای سوال است، که این همه تنوع و تکثر از کجا ریشه می گیرد. در هندوستان آئین و ادیان مختلفی وجود دارد که برای قرن ها به بخشی از هویت این کشور تبدیل شده اند، از میان آنها، آئین هندو یا هندوئیسم با قدمتی 6 هزار ساله یکی از باور های قدیمی انسان به ماوراء است و این آئین دارای شاخه ها و فرقه های مختلفی است که هر کدام دارای آئین و معابدی هستند و این یکی از مشخصه های اصلی کشور هندوستان به شمار می آید،که شاید برای گردشگران این کشور جالب توجه باشد. گوناگونی این شاخه های این آئین و درخت تنومند و قدیمی است که پیروان و معابد متعددی را شکل می دهد و همگی آنها بخشی از هویت، تاریخ و فرهنگ مردم هندوستان و بمبئی است. از این رو، این بار 2safar به سراغ یکی از معابد معروف شهر بمبئی با نام ایسکون رفته و شما را با این معبد زیبا باشکوه آشنا می کند.

2safar

در 1987 معبدی با نام ایسکون و متعلق به کریشنا Krishna در شهر بمبئی ساخته شد، که به بنیاد ایسکون سازنده ی آن بودند، البته این معبد را بنا نام هایی مانند انجمن بین المللی آگاهی کریشنا و یا "Hare Rama Hare Krishna Temple" نیز می شناسند. موسس فردی به نام سوامی پرابهوپادا بود. کریشنا در باور آئین هندو، یکی از وجوه خداوند است، چرا در این آئین، خداوند در سه وجه معرفی می شود و هر شاخه ی اصلی یکی از وجوه را به عنوان وجه ی اصلی خداوند می داند. اولین وجه برهمن است،که خداوند در این باور بدون فرم و شکل است و مانند نور خورشید در همه جا هست. وجه دیگر پارام آتماست، که در باور های هندو به معنای وجهی از خدواند است که در دل تمام موجودات است و وجه سوم بهاگاوان یا همان کریشنا است، که به معنای فرم مادی خداوند می باشد. از این رو، معبد ایسکون برای آگاهی بخشی در خصوص کریشنا بنا شد.

2safar

گردشگران در این معبد، بنایی بسیار فاخر و باشکوه را می بینند، که همواره جمعیت زیادی در این مکان مشغول عبادت و مراقبه است. معبد ایسکون معبدی بسیار زیبا و مجلل به شمار می آید که بهترین مکان برای عبادت و ریاضت های معنوی است. عده ی بسیاری در این مکان به مدیتیشن و نماز می پردازند و این مکان یکی از جالب ترین معابد بمبئی است و تجربه ای تازه و دنیای دیگر را برای بسیاری از گردشگران محسوب می شود. این معبد دارای پیروان بسیاری است که حتی تعداد بالایی از آنها در خارج از هندوستان زندگی می کند، اما پیروی کریشنا و آئین آن هستند.

2safar

معماری بنا معبد ایسکون و دکورایسون داخلی این مکان از جمله جاذبه های سازه ای این مکان به شمار می روندف نقاشی ها و دیگر نقوش این مکان برای گردشگران جالب توجه است، از دیگر بخش های دیدنی و تماشایی معبد فعالیت‌های مختلفی است که مسئولان این معبد در این مکان برگزار می کنند. از جشن ها و مراسم های آئینی گرفته تا کلاس های مراقبه و تمرین های و آموزش های مشخص، همگی بخشی از فعالیت های معبد زیبای ایسکون است.

2safar

برای رفتن به این معبد زیبا می توانید از مسیر های مختلفی به آن جا بروید ، نکته قابل توجه نزدیکی این معبد به ساحل جوهواست و شما از طریق اتوبوس و قطار و همچنین تاکسی می توانید ایسکون برسید، ایستگاه قطار آندهری Andheri و یا ایستگاه قطار Ville Parle گردشگران را به معبد ایسکون می رساند، معبد که می تواند برای بسیاری از گردشگران نقطه ی آغاز باشد.