جاذبه های گردشگری جهان - معبد سری دیگامبار جین لال ماندیر دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - معبد سری دیگامبار جین لال ماندیر دهلی هند - قسمت اول

2safar

به واسطه ی تسلط چندین قرنه ی حکومت های مسلمان بر شهر دهلی، به عنوان پایتخت هندوستان، بسیاری از جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر، متعلق به حکومت های مسلمان در دوره های مختلفی مانند غزنویان، غلامان مسلمان، گورکانیان و تغلقیان می باشند. با این وجود، در این شهر، معابد و دیگر مکان های مذهبی و مقدس دیگر ادیان و مذاهب هند نیز وجود دارد و گردشگران می توانند در کنار بنا های تاریخی متعدد می توانند، با ادیان و مذاهب موجود در هندوستان آشنا شوند و شاید هدف بسیاری از گردشگران از سفر به هندوستان، آشنایی با تکثر مذهبی، دینی ، فرهنگی و نژادی باشد. از این رو، این بار در سفرمان به دهلی شما را بایکی از قدیمی ترین معابد آئین جین یعنی معبد سری دیگامبار جین لال ماندیر آشنا می کنیم.

2safar

معبد سری دیگامبار جین یکی از قدیمی ترین و معروف ترین معابد آئین جین در هندوستان است، آئین جین از جمله دیدن های هندی است که از 7 تا 5 قرن پیش از میلاد مسیح در هندوستان پیروانی داشته است. برای آشنایی بیشتر با این باور مذهبی می توان گفت، این آئین در پی فراهم کردن مسیری برای پاکسازی روحانی و رستگاری انسان است. جین در زبان سانسکریت به معنای فتح کردن است و در این آئین به منظور فتح و پیروزی در نبرد با نفسانیات و غلبه بر شهوت و حواس بدنی است، که می توان به پرهیز از آزار هرگونه جاندار در این باور اشاره کرد. آئین جین در کنار بودائی و هندوئیسم از دین های هند باستان به شمار می آیند که این آئین به یک فرهنگ در هندوستان بدل شده است.

2safar

شما برای دیدن این معبد زیبا و قدیمی می توانید معبد دیگامبار جین را درست در مقابل قلعه سرخ (لال قلعه) ببینید، همچنین از طریق بازار چاندنی چوک هم امکان دسترسی برای شما وجود دارد. بر اساس اطلاعات موجود، قدمت تاریخی این معبد به سال های 1656 میلادی می رسد و بر اساس مطالعات تاریخی این دوره ی تاریخی مطابق با حکومت شاه جهان بر هند و پایه گذاری قلعه سرخ(لال قلعه) است. جالب اینجاست که حکومت امپراتوری مغولان در دوران شاه جهان یک حکومت مسلمان با گرایش های فرهنگی به سوی ایران بود، اما ساختن این معبد داستانی متفاوت دارد. متولیان معبد دیگامبار جین می گویند که یکی از افسران ارتش گورکانی پیرو مذهب جین بود و به همین خاطر در چادر محل استقرارش یک عبادت گاه شخصی داشت، با اسکان گورکانیان و قدرت گرفتن شاه جهان و بخصوص ساختن قلعه سرخ(لال قلعه )، رفته رفته آن چادر و آن محل به مکانی برای عبادت افسران دیگر پیروان جین تبدیل شد و در سال 1656 معبدی در محل همین معبد ساخته شد که به واسطه ی قرار گرفتن در کنار اردو بازار آن را معبد اردو می خوانند و برخی هم آن را معبد لشکری ماندیر (اردوگاه ارتش) می نامیدند. با این حال ، این معبد به عنوان یکی از قدیمی ترین معابد جین در هندوستان و شهر دهلی امروزه پذیرای پیروان جین در دهلی و گردشگران هم می توانند از بخش های و قسمت های مختلف این معبد دیدن کنند و با بخش دیگری از تمدن و فرهنگ هند آشنا شوند و همچنین تجربه ای متفاوت را در سفر خود داشته باشند.

2safar