جاذبه های گردشگری جهان - معبد مهالاکشمی بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - معبد مهالاکشمی بمبئی هند

2safar

قدم گذاشتن در هندوستان مانند قایق سواری در رودی خروشان است که شما را با خود به همه جا خواهد برد، به گونه ای که به بسیاری از نقاط و جاذبه هایی خواهید رفت که جزئی از علایق و اهداف شما در سفر نبوده اند و شما غرق در بخش های مختلف فرهنگ و تمدن هندی در آن غوطه ور خواهید بود. فرهنگ، تاریخ و تمدن هندی به گونه است که تکثر و تسامح نسبت به دیگری را باید تمرین کرد، تمرینی عینی و در عمل، که شما را در جریان تعدد و تکثر هویت های مختلف قرار می دهد. تکثر دینی و مذهبی یکی از ویژگی های بارز جامعه هندی است که گردشگران به خوبی در این کشور و در شهر های مختلف مانند بمبئی می توانند آن را حس کنند و درک عمیق تری نسبت به آن داشته باشند.

2safar

معبد مهالاکشمی یکی از معابد معروف بمبئی است، که منتسب به لاکشمی یا مهالاکشمی از الهه های آئین هندو است. این الهه ی هندو در باور های هندی، نماد خوشبختی است. در بسیاری از تصاویر و نقاشی های منتسب به این الهه ی هندو، زنی را بر روی گل نیلوفر آبی می بینیم و او همسر خدا ویشنو است. در باور های هندو ثروت، طلا، نقره، زمین و حاصلخیزی محصولات از برکات اوست و جمعه ها را روز مهالاکشمی می دانند، هندو ها بر این باورند که او مادر همه است و به همین خاطر این الهه را با نام آمریتا لاکشمی یا آب زندگانی نیز می خوانند.

2safar

از این رو، در خیابان بولابحی دزایی Bhulabhai Desai این کلیسا را پیدا می کنید. این معبد در سال 1831 توسط یکی از بازرگانانِ مشهور هند با نام دهاکجی داداجی ساخته شد و امروزه گردشگران بسیاری مشتاقانه خواهان دیدار این مکان مقدس هستند، یکی از مهمترین جاذبه ی هند و شهر بمبئی معابد متنوع و متعددی است که در این شهر به حیات خود ادامه می دهند و گردشگران در چنین مکان هایی درک بهتر و صحیح تری نسبت به جامعه بمبئی پیدا می کنند. از سوی دیگر، یکی از ویژگی های بارز این معبد حجم جمعیتی بالایی است که برای زیارت مهالاکشمی می آیند، ازدحام و شلوغی بسیار زیاد مردم اعم از شهروندان بمبئی و گردشگران در مقابل معبد مهالاکشمی است، به عبادت و دعا در مقابل مجسمه ها می پردازند. این معبد، قسمت کوچکی از جامعه هندوستان است، با همان ترکیب جمعیتی و اعتقادی و مذهبی که همه ی رنگ ها و باور های را در خود جای می دهد.

2safar

هنگامی که از میان جمعیت بالای اطراف و درب ورودی معبد وارد این مکان می شوید، مطمئن باشیی تجربه ای فوق العاده و محیطی نادیده را تجربه خواهید کرد. هرچند که به واسطه ی حجم جمعیتی بالا در این معبد، گردشگران و زائران زمان بسیار کوتاهی برای ایستادن در مقابل مجسمه ها دارند. از سوی دیگر وقتی وارد معبد می شوید، سه تصویر از مهالاکشمی و دو خواهرش مهاکالی و مهاسرسوتی خواهید دید که مهالاکشمی در بین دو خواهر خود به تصویر کشیده شده است. از دیگر جاذبه های این معبد می توان به مراسم های عمومی، جشن ها و جشنواره های مجموعه معبد اشاره کرد، که برای گردشگران جذابیت بالایی دارند و اهالی بمبئی هم بسیار به این معبد علاقه مند می باشند.