جاذبه های گردشگری جهان - معبد هانومان دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - معبد هانومان دهلی هند

2safar

اگر با ما در شهر دهلی همسفر بوده باشید، در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری این شهر و پس از آشنایی با برخی از بنا های تاریخی متعلق به حکومت های مسلمان در دهلی، به سراغ معابد دیگر فرقه ها و مذاهب هندو رفتیم، این بار می خواهیم با یکی دیگر از معابد مشهور دهلی و آئینی دیگر از باور های هندو آشناشویم، معبد Jhandewalan Hanuman Temple به واسطه ی مجسمه هایش شهرت بسیاری میان گردشگران دارد و گردشگران بسیاری به این مکان می روند و در کنار دیدن این معبد جالب و تماشایی به برخی از باور های این آئین آشنا می شوند.

2safar

هانومان یکی از شخصیت های داستان حماسی رامایاناست به نوعی یکی از اسطوره های اساطیری هندوستان به شمار می آید. فرزندآنجانی و کِسری بود که در حماسه ی رامایانا به راما ملعق می شود و به نماد ایثار و فداکاری تبدیل می شود. البته بسیاری از کارشناسان بر این باوراند که ظهور مجسمه های هانومان در معابد هندو در دوران باستان نبوده و با ظهور حکومت های اسلامی در هندوستان، این مجسمه ها در بسیاری از معابد و پرستشگاه های هندو ظهور می کند و به نوعی نمادی بر ایثار و فداکاری در دورانی است که تحت حاکمیت مسلمانان قرار می گیرند.

2safar

با این حال وقتی به نزدیکی معبد Jhandewalan Hanuman می رسید، مجسمه قول پیکر لرد هانومان را به خوبی می بینید. موقعیت قرار گرفتن این مجسمه به گونه ای که از فاصله دور و از نزدیکی ایستگاه کارول باغ هم قابل مشاهده است. این معبد در شهر دهلی یکی از محبوب ترین هاست، درحالی از زمان ساخت معبد Jhandewalan Hanuman زمان طولانی نمی گذرد، تنها ساخت مجسمه قول پیکر این معبد در حدود 13 سال به طول انجامید و جدا از اهمیت های اعتقادی و معنوی معبد، این مجسمه این مکان را به یکی از پر بازدید ترین بنا های دهلی تبدیل کرد. زیبایی و شکل ساخت مجسمه ی معبد Jhandewalan Hanuman ، با رنگ و جزئیات فراوانش گردشگران به سوی خود می کشاند.

2safar

جذاب ترین بخش این معبد مسیر ورودی آن است، پیروان این معبد و گردشگرانی که می خواهند وارد معبد شوند، باید از ورودی عبور کنند که انگار از دهانه ی باز یک موجود هیولا مانند عبور می کنند. ورودی عجیبی غریبی که تنها در هندوستان می توان نمونه ای مانند آن را مشاهده کرد و این در حالی است که معبد Jhandewalan Hanuman معنوی و مقدس نیز به شمار می آید.

2safar

از دیگر بخش های دیدنی این معبد عجیب در شهر دهلی می توان به برگزاری جشنواره های متعدد در آن اشاره داشت که برای گردشگران یکی از دیدنی ترین و تماشایی ترین قسمت های بازدید از این معبد خواهد بود. یکی از قسمت های جالبی که در این معبد شاهد آن خواهید بود، قرار گرفتن شعله مقدس در میان سینه ی مجسمه ی بزرگ هانومان است، که در هنگام غروب آفتاب به نمایش گذاشته می شود و شب های سه شنبه و شنبه در سراسر شب این اتش مقدس به نمایش گذاشته می شود و در درون سینه هانومان قابل مشاهده است. هند سرزمینی است که داستان های اسطوره هایش هنوز در زندگی مردم جاری هستند و این نماد ایثار و فداکاری با شعله های فروزان در سینه اش نوید بخش امید به ساکنان شهر دهلی است و شاید به همین خاطر طی چند قرن گذشته و مشخصا با قدرت گرفتن حکومت های مسلمان در هندوستان، این نماد ایثار و فداکاری از رامایانا بیرون آورده شده و به یکی از نماد های تمدنی هندوئیسم بدل شده است.