جاذبه های گردشگری جهان - مقبره سنت لوک افسوس ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - مقبره سنت لوک افسوس ترکیه

2safar

تاریخ افسوس همواره بخشی از تاریخ غرب بوده و از زمان حضور یونانیان در آناتولی تا شکل گیری و سقوط روم همواره تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و اعتقادی در مغرب زمین بر این ناحیه تاثیر مستقیمی داشت، چرا که افسوس یکی از شهر های مهم در دنیای باستان آن روزگار مغرب زمین به شمار می آمد، از این رو، گسترش مسیحیت و حضور مسیحیان در این شهر بخشی از تاریخ و هویت افسوس به شمار می آید و گردشگران می توانند با این بخش از تاریخ افسوس در کنار بناهای مختلف موجود به آن دوره ی تاریخی در افسوس آشنا شوند. هرچند پیشتر در معرفی برخی جاذبه های گردشگری مانند معبد آرتمیس و استادیوم شهر افسوس به حضور مسیحیان در این شهر اشاره کردیم. این بار به سراغ مقبره ی سنت لوک در افسوس رفته ایم با ما همراه باشید.

2safar

سنت لوک را با نام لوقا هم می شناسند. وی از مسیحیان اولیه بود که یکی از چهار انجیل و کتاب اعمال رسولان را نوشت، او در شهر انطاکیه متولد شد ،که امروزه در کشور ترکیه واقع شده است. امروزه بیشتر او را با نام سنت لوک می شناسند، او در جوانی به تحصیل فلسفه ، پزشکی و هنر در یونان پرداخت. سپس به اورشلیم رفت در آنجا به عیسی ایمان آورد و مسیحی شد. سنت لوک همکار پولس به شمار می آمد(پولس یکی از مهمترین مبلغان دین مسیحیت بود که او را بنیان گذار الهیات این آئین می دانند، او هرگز با مسیح دیدار نکرده بود و در کتاب اعمال رسولان او را پیشوای نصاری می دانستند). سنت لوك به همراه پولس به زندان افتاد و مورد شکنجه قرار گرفت و بر اساس نوشته های مسیحی در سن 86 سالگی در ترکیه امروزی(که با توجه به کشف مقبره ی او در این شهر) یا همین افسوس در گذشت .

2safar

در ضلع جنوبی حمام واریوس بنای دایره ای شکل وجود دارد که گردشگران به راحتی می توانند آن را ببینند، این بنای دایره ای به دلیل وجود سنگ حک شده در داخلش، آن را مقبره ی سنت لوک می دانند. گردشگران می توانند این بنای تاریخی را از سمت دیگری در شهر افسوس پیدا کنند، که در شرق آگورا فوقانی واقع شده است . برای اولین بار در سال 1865 باستان شناسان این بنا را کشف کردند، و از آن زمان تا سال 1997 توسط مؤسسه باستان شناسی اتریش و آکادمی علوم اتریش چندین بار مورد بررسی قرار گرفت.

2safar

در نهایت به این نتیجه رسیدند که در ابتدا چشمه ای در قرن دوم پس از میلاد در این مکان ساخته شده است و در زمان امپراتوری بیزانس به یک کلیسا تبدیل می شوند یعنی در حدود قرن 5-6 میلادی و این کلیسا در قرن هفتم تخریب می شود و قبرستان مجاور کلیسا تا دوره قرون وسطایی مورد استفاده قرار می گرفت. آخرین یافته های باستان شناسان، کارشناسان را به این نتیجه نزدیک کرد که با توجه به تزئینات بکار رفته در کلیسای مربوط به قرن دوازدهم و چهاردهم موجود در این بخش که با نقاشی های دیوار رنگین، کف موزاییک و سنگ مرمر آذین شده بود و همچنین گور های اطراف دخمه، این کلیسای یادبودی برای قرار دادن یک قدیس مشهور در این مکان بوده است. با توجه به اینکه درب ورودی جنوبیِ دخمه با دو نشان گاوه و صلیب مشخص شده اند، این مکان را مقبره ی سنت لوک می دانند. چرا که بر اساس باور های مسیحی گاو به طور سنتی به عنوان سمبل سنت لوك مورد استفاده قرار گرفته است و گردشگران می توانند در این بخش از شهر زیبای افسوس مقبره ی یکی از مشهور ترین مسیحیان اولیه را از نزدیک ببینند.