جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی توالت سولابه دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی توالت سولابه دهلی هند

2safar

هندوستان سرزمینی است که گردشگران در شهر ها و مناطق مختلف آن با بخش های زیبا، دیدنی و در عین حال عجیب و غیر عادی رو به رو می شوند و این بار 2safar شما را با مکانی آشنا می کند که دیدن آن شاید غیر عادی به نظر بیاید و از جنبه های متفاوتی جالب توجه خواهد بود. موزه ی توالت سولابه در دهلی از آن مکان های عجیبی است که شاید تنها در هند بتوان چنین محیطی را تجربه کرد. این موزه در سال 1992 به عنوان موزه ی بین المللی توالت ها افتتاح شد و امروزه گردشگران این شهر و بسیاری از شهروندان هندی می توانند انواع مختلفی از توالت ها را در دوره های مختلف تاریخی از نزدیک ببینند.

2safar

شاید در نگاه اول، موزه ی عجیب و غریبی به نظر برسد و اگر پیگیر اخبار هندوستان بوده باشید، وجود این موزه را به یکی از معضلات اجتماعی در هندوستان مرتبط بدانید، هرچند که این موزه دقیقا به همین منظور ایجاد شد و نوعی سعی و تلاش دولت هندوستان و انجمن ها مدنی برای افزایش و اصلاح بخش هایی از سنت های فرهنگی در این کشور باشد. بر اساس اطلاعات موجود در خصوص این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که بیش از نیمی از مردم هندوستان در محل سکونت شان توالت ندارند، یعنی در خانه های آنها توالت وجود ندارد و تا حدودی از توالت های عمومی استفاده می شود و این مسئله یکی از موضوعاتی است که در چند دهه ی گذشته به یک مشکل مهم تبدیل شده از این رو، از سوی دولت و سازمان های مردم نهاد یا همان NGO ها، تلاش مختلفی برای گسترش فرهنگ استفاده از توالت های خانگی صورت گرفته است.

2safar

موزه ی توالت که به عنوان یکی از 10 موزه ی عجیب دنیا شناخته می شود، هم یکی از هکین تلاش هاست،در سال 1992 دکتری بنام بیندشوار پاتاک ، که یکی از فعالان سرشناس اجتماعی است، این موزه را برای جلب توجه اقشار مختلف جامعه هند به توالت ایجاد کرد. این موضوع، تنها یک طرف داستان است، که بیشتر مردم و شهروندان هندی مخاطب آن هستند، اما برای گردشگرانی که به هندوستان قدم می گذارند، دیدن یکی از 10 موزه ی عجیب دنیا، جاذبه ی کمی نیست. خود این موضوع برای بسیاری از گردشگران جذابیت بسیاری خواهد داشت و مشخصا کنجکاوی زیادی هم به دنبال دارد. این در حالی است، که در داخل موزه هم بخش هایی وجود دارد که جذابیت این موزه را بیشتر می کند.

2safar

توالت موضوعی است که همه انسان ها با آن سروکار دارند و به همین خاطر سیر تحول این بخش جدایی ناپذیر از زندگی انسان دیدنی خواهد بود. در موزه ی توالت سولابه در سه بخش توالت های دوران باستان، قرون وسطی و عصر مدرن به نمایش گذاشته شده و سیستم های مختلف توالت در نقاط مختلف دنیا و در دوره ی ها تاریخی گوناگون در همه ی نقاط دنیا در معرض دید گردشگران قرار دارد. در بخش های مختلف این موزه ی عجیب و در عین حال جالب، آداب رسوم، فرهنگ ، ساختار شکل گیری و کارکرد آنها در معرض دید گردشگران قرار گرفته است. در موزه ی سولابه توالت های عجیب و غریب از پادشاهان گرفته تا نمونه های خاصی که توسط برخی درست شده اند، لذت دیدن این موزه را برای گردشگران بیشتر می کند.