جاذبه های گردشگری جهان - موزه راشتراپارتی بهاوان دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - موزه راشتراپارتی بهاوان دهلی هند

2safar

در درون مجموعه ی کاخ ریاست جمهوری هندوستان، راشتراپاتی بهاوان، موزه ی به همین نام وجود دارد، که از آن می توان به عنوان یکی از جاذبه های مهم دهلی نام برد، جاذبه ای که ویترینی گلچین از رخداد های رسمی و تاریخی هندوستان بخصوص در دوران معاصر است، ، به همین خاطر مکانی تماشایی و جذاب برای گردشگرانی است که قدم به این مکان می گذارند. موزه ی راشتراپاتی بهاوان را در سه ساختمان قدیمی و متروک مجموعه ریاست جمهوری ساختند، ابتدا بنای موزه را بازسازی کردند و در سال 2014 در خلال ریاست جمهوری پراناب موکرجی این موزه ی دولتی در بخش از مجموعه ی راشتراپاتی بهاوان افتتاح شد.

2safar

به طور کلی هنگامی که وارد این موزه می شوید، با مجموعه ای روایت گر رو به رو هستید، مجموعه ای رویداد ها و رخداد های سیاسی و تاریخی هندوستان را بر اساس سیر تاریخی اش روایت می کند و گردشگران را در جریان مسیر تاریخی هند قرار می دهد و شاید به همین خاطر برای گردشگران و بازدید کنندگان این موزه ، مکانی تماشایی و جذاب است که ناخودآگاه به بخش های مختلف اش علاقه مند خواهید شد. در یک بخش این موزه، مبارزات آزادی خواهانه و استقلال طلبانه ی مردم هند به تصویر کشیده شده و آثار مختلفی در همین راستا در معرض دید گردشگران قرار دارد، شاید مهمترین رخ داد چند قرن اخیر هندوستان را به توان استقلال این کشور از زیر استعمار بریتانیا در اواسط قرن بیستم دانست که مهمترین بخش موزه را نیز در بر دارد.

2safar

بخش دیگر موزه مربوط به میراث روسای جمهور هند است و به نوعی روایت تاریخی در رخداد ها و اتفاق های تاریخی این کشور است، که مانند هر موزه ی دیگر آینه ی تزئین شده ای برای معرفی بخش های از تاریخ، فرهنگ و هویت یک سرزمین است، که این بار در قالب، موزه ی راشتراپاتی بهاوان، شکل دیگری از تاریخ هندوستان را از زبان مجموعه ریاست جمهوری هندوستان روایت می کند.

2safar

یکی از بخش های مدرن و جدید موزه ی راشتراپاتی بهاوان، فضای مجازی موزه و روایت تصویر رخ داد های تاریخی هند است، که شاید در نوع در این کشور بی نظیر باشد. البته در این موزه بالغ بر 2 هزار اثر هنری به نمایش گذاشته شده که می توان به نقاشی های تماشایی کم یاب در آن اشاره کرد. اما همان طور که گفته شد مهمترین ویژگی موزه ی راشتراپاتی بهاوان روایت گری و یا همان داستان پرداز گونه بودن آن است.

2safar

اما جدا بخش سنتی موزه، بخش مجازی موزه همان طور که گفته شد، خاص ترین بخش این موزه است، که شامل بخش های متعدد و مختلفی است، در یک سو، با عنوان Gandhi walk با برش هایی از زندگی رهبر جنبش استقلال طلبی هندوستان آشنا می شوید، در بخش دیگر می توانید سیستم رای آوری رئیس جمهوری هند را ببینید. هیجان انگیز ترین بخش این موزه هم دیدار مجازی با رئیس جمهور است که البته به صورت تدوین شده می باشد. وسایل روسای جمهوری هندوستان هم در ویترین هایی مشخص قرار گرفته اند که شما می توانید از آنها دیدن کنید.

2safar

موزه ی راشتراپاتی هم مکانی جذاب و تماشایی است که گردشگران در داخل مجموعه ی ریاست جمهوری در کنار باغ گورکانی مانند این مجموعه می توانید از آن دیدن کنید و اوقات شادی را در سفرتان بسازید.