جاذبه های گردشگری جهان - موزه سانسکریت دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - موزه سانسکریت دهلی هند

2safar

این بار 2safar قصد دارد شما را به یکی از خاص ترین موزه های دهلی ببرد، موزه ای که دیدن آن برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد و تجربه ای دیدنی در هند برای شما به شمار خواهد رفت. موزه سانسکرییتی(Sanskriti Museums) در بر دارنده سه موزه است، که گردشگران در مجتمع سانسکریتی کندار(Sanskriti Kendra) می توانند از این مجموعه ی تماشایی دیدن کنند. موزه ی سانسکریتی مجموعه ای زیبا و تماشایی از موزه های هنر روزمره، هنر قبیله ای هند(Museum of Indian Terracotta) و موزه ی نساجی است که بخش ها مختلف و قسمت های جانبی هر کدام از این موزه ها برای گردشگران تجربه ای تازه و شناخت دیگری از هند و دهلی است.

2safar

برای رفتن به این موزه باید به قسمت جنوبی شهر دهلی بروید و در ده کیلومتری شهر و در نزدیکی مهرولی و آیا نگار، این مجموعه ی تماشایی را خواهید دید، به یاد داشته باشید که ایستگاه متروی ارجان گاره(Arjan Garh) دسترسی شما را به این مجموعه را ساده تر می کند. موزه ی هنر های روزمره در سال 1984 در این مجموعه افتتاح شد ، اما پیش از آغاز به کار موزه های این مجموعه فعالیت های بنیاد سانسکریتی مورد توجه قرار گرفت، مجموعه ای به دنبال اعتلا و حفظ 0باور ها، هنر، صنایع و دیگر آثار بومی و محلی هندوستان در نواحی مختلف بود، مجموعه ای که فعالیت خود را به صورت غیر انتفاعی به شکل نهاد های اجتماعی آغاز کرد و بودجه های اولیه ی این بنیاد برای اهداف فرهنگی اش هم از سوی اعضای گروه تامین می شد. با گسترش فعالیت های این مجموعه ، بودجه دولتی هم به درآمد های بنیاد اضافه شد، به گونه ای که موزه های این مجموعه را می توان به دنبال دریافت بودجه های دولتی دانست.

2safar

مهمترین ویژگی موزه ی سانسکریتی و موزه ی های زیر مجموعه ی آن، محافظت از میراث فرهنگی بومیان هند است، میراثی که در سرعت دنیای امروز به سادگی می توانند فراموش شوند و دیگر نتوان نام نشانی از آن را پیدا کرد. سنت های یک کشور بخش مهمی از هویت فرهنگی و تاریخی آن کشور را شکل می دهد و برای حفظ آن سنت ها در مقابل دنیای امروز، انتقال آنها به دنیا مدرن با ابزار مدرن است و موزه یکی از مهمترین بخش هایی است که می توان هویت فرهنگی، اجتماعی و تاریخی خود را در آن محفوظ نگه داشت و در کنار آن سنت را به دنیا مدرن انتقال داد.

2safar

موزه های سانسکریتی سعی دارد، که هنرها و صنایع دستی هندوستان را در قالب ویترین هایی زیبا برای نمایش آثار و همچنین کارگاه هایی برای آموزش آن هنر حفظ کند. یکی از مهمترین ویژگی های موزه های سانسکرینی، همین حفظ و تدوام حیات فرهنگی و هویتی هنر های بومی و محلی در قالب مناطق و اقوام مختلف موجود هندوستان است. به همین خاطر دیدن چنین مجموعه ای بی گمان برای گردشگران جذا و تماشایی خواهد بود، مجموعه ای می تواند درک بهتری از فرهنگ هندوستان برای گردشگران ایجاد کند، چراکه هنر بهترین نمود فرهنگی یک جامعه و بهترین نماینده ی یک هویت است و از این رو، موزه های سانسکریت جاذبه ی بسیاری تماشای برای گردشگرانی است، که می خواهند هند را بهتر بشناسند.

2safar