جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی نهرو دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی نهرو دهلی هند

2safar

در تاریخ معاصر کشور هندوستان، جنبش استقلال این کشور نقطه ی آغاز دیگری است که در تاریخ این کشور ثبت شده و در این میان برخی از شخصیت های سیاسی مانند ماهاتما گاندی بر روی قله ی آن ایستاده اند و بخشی از هویت این کشور به شمار می روند. در کنار گاندی بزرگ نام دیگری وجود دارد، که او را معمار هند جدید می نامند، او اولین نخست وزیر هندوستان شد و به یکی از شخصیت های تاثیر گذار در هندوستان و حتی جهان بدل گردید، به مین خاطر وی هنوز هم یکی از شخصیت ها محبوب بزرگ هندوستان است و در شهر های بزرگ هندوستان می توان نام و نشان او را همچنان زنده دید.

2safar

جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هندوستان بود که در سال 1947 به عنوان نخست وزیر هندوستان انتخاب شد و در سال 1954 نیز درگذشت. پس از مرگ او در شهر های مختلف هند مانند بمبئی(2safar در معرفی جاذبه های گردشگری شهر بمبئی یا مومبای به یکی از مراکز مهم فرهنگی و هنری هندوستان تحت عنوان نهرور اشاره کرد که شما برای مطالعه و آشنایی بیشتر می توانید به ساید مراجعه کنید) و دهلی مراکزی با نام او بنا شده، که علاوه بر زنده نگه داشتن نام و یاد او، به فعالیت های علمی و اجتماعی مختلفی می پردازند. در شهر دهلی موزه ای قرار دارد که گردشگران و شهروندان هندی می توانند، بیشتر و بهتر این شخصیت مهم تاریخ معاصر هندوستان را بشناسند.

2safar

موزه ی نهرو، درست پس از مرگ او در سال 1964 میلادی در مجموعه خانه ی تین مورتی (Teen Murti House complex) پایه گذاری شد، این مجموعه، بخشی خصوصی بود که تحت نظارت وزارت فرهنگ هندوستان قرار داشت، که امروزه به موزه ی نهرو مشهور است. ساختار کلی موزه در بخش اولیه اش، اتاق بندی شده و سبک زندگی نهرو را به نمایش می گذارد، اتاق نشیمن، اتاق مطالعه، اتاق خواب و دیگر بخش های خانه نهرو را بازسازی کرده است. اما درواقع این موزه به دنبال حفظ آثار و اشاعه اع=هدافی است که نهرو به دنبال آن بود. قهرمان ملی هندوستان که نقش مهمی در ساختار کنونی این کشور داشته و علاوه بر گرامی داشت او مکانی برای نشان دادن دستاورد ها و آرمان های جواهر لعل نهرو است. یکی از بخش های مهم این موزه، نمایشگاه هایی است که علاوه بر شرح زندگی او افکار این شخصیت بزرگ هندی را در قالب نوشته، مقاله ها، کتاب ها و روزنامه هایش به نمایش می گذارد و مانند یک سیر تاریخی گردشگران و بازدید کنندگان را در روند تحولات آن دور ه ی تاریخی قرار می دهد.

2safar

یکی از بخش های جذاب این موزه، قسمتی است که هدایا دریافتی توسط نخست وزیر جواهر لعل نهرو را در معرض دید گردشگران قرار می دهد، که هدایای پادشاهان، روسای جمهوری و دیگر شخصیت های مهم تاریخ معاصر را می توان در آن جا مشاهده کرد. همچنین در قسمتی دیگر، فروشگاهی وجود که اجناس مختلفی را در خصو نهرو و موزه به فروش می رساند که برای گردشگران بهترین مکان برای خرید یادبودی از این سفر خواهد بود.

2safar

نکته جالب دیگری که در این موزه می توان آن را مشاهده کرد، کوشاک محل است، که بنای حفاظت شده به عنوان شکار گاه سلطنتی و متعلق به فیروز شاه تغلق، که در کنار موزه ی نهرو، این مجموعه را به یکی از جاذبه های دیدنی شهر دهلی بدل کرده است.