جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی شاهزاده ی ولز بمبئ هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی پرنس ولز یا موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا بمبئی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی موزه ی باشکوه شاهزاده ولز به معماری این اثر می رسیم، معماری که به عنوان یکی از مشخصه های اصلی بنای موزه ، آن را به یکی از ساختارهای ممتاز و ارزشمند بمبئی ، در دوره اوج اقتدا ر بریتانیا تبدیل کرده است. این موزه به سبک معماری هندی- اروپایی ساخته شده است و معماری تلفیقی از معماری شرقی و غرب به شمار می رود، در المان های شرقی آن می توان به ساختار معماری ایرانی – اسلامی، معماری گوتیک اروپایی ، معماری هندی و رگه هایی از معماری مغولی فرهنگ هندوستان اشاره داشت. آجر کاری های انگلیسی یکی از مشخصه های معماری بناست و گنبد زیبا و با شکوه این ساختمان ارزشمند بر گرفته از المان های معماری شرقی است و نما و ابهت بسیار زیبایی به ساختمان موزه ی بخشیده است.

2safar

اگر بخواهیم در خصوص معماری بنا و جزئیات پر تکرار، بجا و هنرمندانه این اثر تاریخی و زیبا حرف بزنیم، حرف های گفتنیِ بسیاری وجود دارد، همین بس که هارمونی تشکیل شده و زیبایی خلق شده، بین سه سبک معماری قدرت مند و با شکوه در این اثر، نمونه ی فاخری از هنرِ هنرمندانی است که خالق این اثر شده اند و امروزه این اثر تلفیقی و پر تکثر آثری بسیار زیبا و باشکوه است و گردشگران بسیاری مشتاقانه به تماشای آن و قسمت های مختلف آن می پردازند.

2safar

اما موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا از سه بخش تاریخ باستان، هنر و تاریخ طبیعت تشکیل شده و گردشگران در سالن ها و تالار های این موزه ی زیبا می توانند آثار، بقایای و هویتی تاریخی مهمی از این بخش از جهان را در بنا ومحیطی باشکوه ببینند. در این موزه اشیاء بی شماری از آثار هنری از جمله آثار باستانی از هند ، تبت ، نپال و سایر کشورهای خاور دور در معرض دید عموم قرار دارد. از دیگر ویژگی های موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا، وجود مجموعه ای از 2000 نقاشی مینیاتور نادر و قابل توجه از کشور هندوستان است که گنجینه ی بسیاری ارزشمندی برای فرهنگ، هویت و تاریخ این کشور محسوب می شود. مجسمه های باستانی هندی در گالری مجسمه های موزه از دیگر بخش های زیبا، خاص و دیدنی موزه به شمار می آید. گردشگران همچنین می توانند آثار هنری تزئینی از چوب ، فلز ، یشم و عاج را در موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا مشاهده کنند.

2safar

از جمله آثار باستانی کمیاب موجود در این موزه ، اثری به نام "Indus Valley" است قدمت آن به دوهزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، که از قدیمی ترین آثار این موزه است. همچنین گردشگران می توانند بقایای دوره های موریا و دوره های گوپتا را نیز در این موزه از نزدیک ببینند. یکی از بخش های هیجان انگیز موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا، بخش تاریخ طبیعی موزه است، که شامل مجموعه ی ازخزندگان ، پستانداران ، دوزیستان ، پرندگان و ماهی ها می باشد. از دیگر بخش های قابل توجه بازدیدکنندگان می توان به تالار سلاح ها و زره های هندی اشاره کرد. گردشگران در این موزه می توانند آثار فاخر از نقاشی های اروپایی خاص و منحصر بفرد اروپایی را هم نظاره گر باشند، آثاری تاریخی و با ارزش به لجاظ هنری می باشند.

2safar