جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی باستان شناسی زیر آب بدروم ترکیه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی باستان شناسی زیر آب بدروم ترکیه - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی موزه ی باستان شناسی زیر آب بدروم، می توانیم به بخش های دیگر این موزه ی بی نظیر و نادر سر بزنیم، موزه ای که کشتی های غرق شده در دریا را در پروژه های تحقیقاتی با تیم هایی از کارشناسان و متخصصان این امور بیرون آورده و پس از تحقیقات وسیع توسط باستان شناسان در تالار های مختلف موزه ی باستان شناسی بدروم قرار می دهند. اما تصور بیرون کشیدن کشتی های غرق شده ی باستانی و تاریخی از اعماق دریا بسیار هیجان انگیز است، تصوری که می تواند گردشگران بسیاری را به بدروم بکشاند.

2safar

یکی از قدیمی ترین کشتی های کشف شده در دریا که امروزه گردشگران می توانند آن را در موزه ی باستان شناسی مشاهده کنند، کشتی ای مربوط به قرن 4 - 5 میلادی است دورانی که رومی ها در دریای اژه حکمرانی می کردند. این کشتی در عمق 36-42 متری آب در نزدیکی یاسوادا ، در ساحل تورگوتریس ، شهری در انتهای غربی شبه جزیره بدروم کشف شد. در بین سالهای 1967-1966 گروهی به سرپرستی استاد دکتر جورج اف باس، تحت نظارت دانشگاه پنسیلوانیا ، خاکبرداری از این پروژه باستانی را شروع کرد و آثار متعددی از جمله تنگ های سفالی ای است که در کنار اشیاء شیشه ای در تالار شیشه ای موزه نگهداری می شود.

2safar

کشتی دیگری هم که در موزه ی باستان شناسی نگهداری می شود، کشتی ای متعلق به امپراتوری رومی شرقی است که قدمت آن به قرن هفتم میلادی باز می گردد ، دکتر جورج اف باس در بین سالهای 1961-1964 سرپرستی تیم حفاری این کشتی را نیز بر عهده داشت. این کشتی در نمازخانه قدیمی قلعه بدروم نگهداری می شود، که از سال 1997 به عنوان یکی از سالن های نمایش موزه باستان شناسی زیر آب استفاده قرار می گرفت. نکته ی جالبی که گردشگران می توانند در این سالن مشاهده کنند، بازسازی کشتی به صورت مدلی است که زندگی واقعی در کشتی را به تصویر می کشد. باستان شناسان بر این باورند که این کشتی در نبرد با ایرانیان در نزدیکی یاسوادا غرق شده است و به دوران امپراتور هراکلیوس تعلق داشته است. این کشتی باستانی متعلق به قرن هفتم میلادی بود.

2safar

از دیگر آثار شاخص و خاص این موزه می توان به کشتی اشاره کرده که در عمق 32 متر آب در بندر Serçe Limanı کشف شد. این بندر در 24 مایلی غرب مارماریس قرار دارد و باز هم این کشتی توسط دکتر جورج اف باس در خلال سالهای 1977-1979 کشف شد و تحقیقات باستان شناسی بر روی آن صورت گرفت. بر اساس یافته های باستان شناسان، این کشتی با طول 16 متر و عرض 5 متر ظرفیتی در حدود 35 تن داشته است و یک کشتی تجاری بوده است. نکته ی جالب در خصوص این کشتی سکه های مسی و طلائی متعلق به خلفای فاطمیون است که در نواحی شام یا سوریه ای امروزی و مصر حکومت می کردند.

2safar

کشتی های کشف شده در اعماق دریای اژه که امروزه در موزه ی باستان شناسی زیر آب بدروم نگهداری می شوند، هیجان دیدن آثار باستانی دریایی را بیشتر می کنند، آثاری که قرن ها در اعماق دریا بوده اند و امروز در موزه ای خاص در معرض دید جهانیان قرار دارند، بدون شک گردشگران در این موزه تجربه ای خاص و نادر را در میان تمام موزه های دنیا خواهند داشت.