جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو بمبئی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو بمبئی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو به بخش های مختلف این موزه ی زیبا سر می زنیم و با قسمت های گوناگون آن آشنا خواهیم شد. یکی از بخش های قدیمی و مهم موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو بخش مربوط به تاریخ مومبای یا همان بمبئی است. گردشگران در این بخش با مجموعه ای از عکس ها، کتاب ها، سنگ نگاره ها، نقشه و مدل های رسی و تصاویر متحر (یا همان وسایل معروف به شهر فرنگ ها در ایران قدیم) رو به رو خواهند بود که تاریخ این شهر بندری را روایت می کند. این بخش در سال 1918 در معرض دید عموم قرار گرفت و تاریخ معماری و تکامل شهر را طی چند قرن اخیر نشان می دهد. گردشگران در این بخش از موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو با چگونگی تبدیل این منطقه به قطب تجاری و اقتصادی هند آشنا می شوند.

2safar

از جمله بخش های دیدنی این قسمت از موزه، مدل هایی از اولین قایق های بندر بمبئی است و اولین کارخانه ی نساجی را هم به نمایش می گذارد . به گونه ای زیبا و تماشایی تاریخ و هویت شهر بمبئی را به بازدید کنندگان معرفی می کند. یکی دیگر از مزیت هایی که در این موزه وجود دارد نقاشی هایی است که در دوران استعماری برای فهم و درک جنبه های مختلف زندگی مردم کشیده شده و امروزه به یکی از بخش های دیدنی موزه بدل شده است. برنامه ای که به دنبال برداشت مستند از جزئی ترین جزئیات زندگی مردم هند بود و امروزه گنجینه ای ارزشمند برای این کشور، شهر بمبئی و موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو به شمار می آید.

2safar

از دیگر گالری های معروف موزه ی دکتر بهاوداجی دلاو می توان به گالری هنر های صنعتی اشاره کرد. این بخش دربردارنده ی آثار و اشیائی است که روایت گر بخش هایی از تاریخ هندوستان است. طراحی و صنایع دستی هندی در بازار های بین المللی قرن نوزدهم از ارزش بالایی برخوردار بودند و نمایشگاه هایی که توسط انگلیسی ها از صنایع هندی در اروپا برگزار می شد، مورد استقبال قرار می گرفت، از این رو، هنرهای تزئینی هندی یکی از معروف ترین محصولات صنعتی آن روزگار به شمار می رفت که به آن هنرهای صنعتی می گفتند و گردشگران می توانند آثار متعددی از آن هنرهای تزئینی را امروزه در موزه ی دکتر بهاو داجی دلاو مشاهده کنند.

2safar

گالری معروف دیگر موزه ، کامالنایان باجاج (Kamalnayan Bajaj) است که بازگو کننده فرهنگ رایج در جامعه ی بمبئی است، در این بخش از موزه شاهد شیوه ب زندگی مردم، مشاغل آنها، بازی های رایج، موسیقی، رقص، آداب و رسوم مذهبی و شیوه های زندگی روستایی و حتی شیوهی کشاورزی نواحی مختلف بمبئی را به نمایش می گذارد. آخرین گالری که ما در موزه ی دکتر بهاو داجی دلاو به آن خواهیم پرداخت گالری بنیان گذاران موزه است، بخشی که پرتره ی مردان بنیان گذار این موزه را به پاس احترام و قدرشناسی از آن ها به نمایش در آورده اند. افرادی چون جورج بیست(George Buist)، دکتر بهاو داجب دلاو (Dr. Bhau Daji Lad)، جورج بردوود(George Birdwood)، یگگونات سانکرست(Juggonath Sunkersett) و جامس جیجی جیبیوی (Jamsetjee Jeejeebhoy) که گردشگران می توانند چهره ی آنان را در پرتره های زیبای مجموعه مشاهده نمایند.

2safar