جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی شاهزاده ی ولز بمبئ هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی شاهزاده ی ولز یا موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا بمبئ هند - قسمت اول

2safar

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری بمبئی به یکی از مهمترین و بزرگترین موزه های کشور هندوستان یعنی موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا (Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya) می رویم. این موزه در دوران حضور استعمار انگلستان در هند با نام موزه ی شاهزاده ی ولز تاسیس شد و با استقلال هندوستان نام این موزه هم مانند بسیاری از عناصر دیگر، هویتی هندی یافت، اما همچنان بسیاری این موزه را با نام موزه ی پرنس ولز صدا می زنند. این موزه در اوایل قرن بیستم تاسیس شد و مشخصه اصلی و بیرونی موزه معماری آن است که دارای نمایی بسیار فاخر و زیبا است که در شکل گیری این موزه تاثیری مستقیم داشت، نما و معماری موزه بگونه ای است که گردشگران نمی توانند هویت خاصی برای قائل باشند. این بنا مانند دیگر بنا های معروف شهر بمبئی، حاصل معماری تلفیقی از المان های معماری گوتیک، اسلامی (چرا که با توجه به نفوذ فرهنگی المان های معماری ایرانی در تمدن اسلامی و حتی شبه قاره ی هندوستان باید این سبک از معماری را معماری ایرانی بدانیم چرا المان ها و مشخصه های ساختار و شکل آن برگرفته از معماری ایرانی است و به دلیل عدم فکیک درست در متون خارجی از آن تحت عنوان معماری اسلامی یاد می شود) و هندوست و یکی از میراث های فرهنگی و تاریخی شهر بمبئی به شمار می آید.

2safar

موزه ی موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا با این نام بلندش، از چندین مجموعه تشکیل می شود و گردشگران در این موزه می توانند آثار هنری باستانی، مجسمه ها و آثار باستانی را در سالن ها و گالری های مختلف موزه مشاهده کنند. موزه ی چاتراپارتی شیواجی ماهارجا واستو سنگراهالایا امروزه ی مجموعه ای عظیم از سالن های نمایش وگالری هایی است که در کنار آن ها سمینارهای گوناگونی در خصوص موضوعات مختلف تشکیل می شود و یک مجموعه کامل پیش روی گردشگران قرار دارد و گردشگران از سراسر دنیا می توانند در کنار ساختمان باکوه و زیبای موزه از بخش های مختلف تاریخی و باستانی این موزه ی زیبا دیدن کنند.

2safar

اما پیش از آنکه به معماری بنا ، قسمت ها و آثار موزه اشاره کنیم، ابتدا بخشی از تاریخ موزه را با هم مرور می کنیم. این ساختمان موزه همان طور که گفته شد در اوایل قرن بیستم ساخته شد، دورانی که انگلیسی ها به عنوان ابر قدرت جهان بر هند و دیگر نقاط دنیا تسلط داشتند و در سال 1904 با سفر شاهزاده ی ولز( جورج پنجم) که چند سال بعد به مقام پادشاهی بریتانیا رسید، بنای اولیه موزه بر اساس طرحی از معماری معروف انگلیسی جورج ویت شکل گرفت و در حدود 10 سال روند ساخت آن به طول انجامید و در سال 1915 ساختمان موزه تکمیل شد. در ابتدا این ساختمان به منظور ایجاد موزه بنا نشد و تنها کاخی برای شاهزاده ی ولز به شمار می رفت. با وقوع جنگ جهانی اول این ساختمان به بیمارستان نظامی و محلی برای نگهداری از کودکان تبدیل شد. با پایان یافتن جنگ جهانی اول و آرام شدن اوضاع، ضرورت شکل گیری یک موزه ی بزرگ با توجه به آثار و تاریخ این ناحیه از هندوستان، مسئولان را مجاب کرد که موزه ی شهر بمبئی را در این مکان دایر کنند، مکانی که جدا از ماهیت موزه و با توجه به ساختار و شکل اش آن را به یکی از موزه های بزرگ هندوستان تبدیل می ساخت. ادامه دارد....

2safar