جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی دهلی - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی دهلی - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی موزه ی ملی دهلی یا همان موزه ی ملی هند، به ساختمان فعلی موزه خواهیم پرداخت، پیش تر در معرفی اولیه موزه ی ملی دهلی عنوان شد که موزه برای اولین بار در ساختمان ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان به صورت یک نمایشگاه برگزار شد و پس از موفقیت آمیز بودن آن، طرح موزه ی ملی دهلی کلید خورد و جواهر لعل نهرو سنگ بنای اولیه ی آن را گذاشت. از این رو، ساختمان فعلی موزه در سال 1955 توسط معماری به نام گانش بیکاجیدئولالیکار (Ganesh Bikaji Deolalikar) ساخته شد و موزه ی ملی دهلی به شکلی مستقل و در ساختمان جدید خود میزبان بازدیدکنندگان بود. البته ساختمان هندسی شکل این موزه در چند فاز مورد بهره برداری قرار گرفت و به آرامی شکلی کلی به خود گرفت و شاخ و وبرگ های این مجموعه عظیم بارور شد به گونه ای که آخرین مراحل ساخت ساختمان و اجزای مختلف اش درست در سبتامبر 2017 به پایان رسید. این ساختمان در سه طبقه به یکی از مراکز تحقیقاتی ، علمی و گردشگری مهم شهر دهلی بدل شده است و موزه ی ملی با آثار و بقایای تاریخی و باستانی اش در قلب این مجموعه ی عظیم قرار دارند.

2safar

گردشگرانی که به این مجموعه ی تماشایی قدم می گذارند، می توانند شاهد بخش ها و قسمت های مختلفی در موزه ی ملی دهلی باشند، بخش هایی مانند، باستان شناسی پیش از تاریخ، باستان شناسی، نسخه های خطی، نقاشی، اسلحه و زره پوش، هنرهای تزئینی، آثار باستانی آسیای مرکزی، جواهرات و مردم شناسی باشند البته در کنار این قسمت ها بخش هایی مانند بخش آموزشی، انتشارات و دیگر قسمت های اداری نیز این مجموعه بزرگ را شکل می دهند.

2safar

در این موزه بالغ بر 200 هزار اثر هنری وجود دارد که صرفا متعلق به هند نیست و آثار خارجی بسیاری هم در قسمت های مختلف موزه به نمایش گذاشته می شود. یکی از مهمتری ویژگی های این موزه، ساختار هنری آثار و بقایایی است که در اینجا در معرض دید عموم قرار دارند، از مینیاتور ها و نقاشی ها گرفته تا هنر های بکار رفته در دیگر آثار و اشیاء موجود در این موزه ی زیبا و تماشایی. بر اساس اطلاعات آورده شده از سوی مسئولان موزه، موزه ی ملی دهلی در حدود 5 هزار سال میراث فرهنگی هند و دیگر نقاط جهان را نگهداری می کند، و این فرصتی بسیار مناسب برای گردشگرانی نیست که به این مجموعه قدم می گذارند. البته باید به این نکته اشاره کرد که تمام آثار موزه ی ملی دهلی به طور مستقیم و دائمی به نمایش گذاشته نمی شود و تنها 10 درصد از آثار به صورت دائمی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. این در حالی است، که حجم وسیعی از آثار باستانی و هنری در قالب نمایشگاه های دوره ای و موقت به نمایش در می آیند.

2safar

موزه ی ملی دهلی یکی از موزه های دیدنی و تماشایی در آسیاست ، که با هویتی هنری می توان آثار باستانی و تاریخی متعددی را دید و با دوره های تاریخی و تمدنی مختلفی که در هند و دیگر نقاط جهان وجود داشته اند، آشنا شد، برای گردشگرانی که موزه را یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر ها و مناطق مختلف می دانند، موزه ی ملی دهلی مکانی شگفت انگیز، تماشایی و فراموش نشدنی خواهد بود، با ما در این مسیر همراه باشید.

2safar