جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی دهلی نو - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی دهلی نو - قسمت اول

2safar

تاریخ در شهر دهلی مانند هواست، هرجا که قدم بگذارید اثر و نشانه ای از بخشی از تاریخ این سرزمین را خواهید دید. تاریخی آثار و بقایای بسیار متعددی از خود برجای گذاشته و یکی از مهمترین جاذبه های این شهر به شمار می آید. برای گردشگران در هر شهر و منطقه ای، موزه ها مانند ویترینی زیبا بسیاری از بخش های هویتی و تاریخی آن حوزه را به آنها نشان می دهد و بهترین مکان برای درک بهتر تاریخ یک شهر، یک کشور و یک تمدن است. در میان تمام آن بنا های تاریخی و مکان های باستانی در شه دهلی، موزه ملی دهلی، یکی از بهترین مکان هایی است که گردشگران می توانند شناخت بهتر و جامعی نسبت به تاریخ این شهر و کل کشور هند پیدا کنند، تاریخی که شاید بتوان قدمت موجود درموزه ی ملی دهلی را در حدود 5 هزار سال تخمین شد.

2safar

با این حال، موزه ی ملی هند تنها یک موزه ساده نیست و علاوه بر وسعت و گستردگی اش، یکی از مراکز تحقبقاتی و دانشگاهی دهلی و هند در خصوص تاریخی نیز به شمار می آید، از این رو، یک مجموعه ی گسترده ی تاریخی و فرهنگی است، اما قسمت ها و بخش هایی که گردشگران را به خود جلب می کند، مقصد سفر ما به این مکان دیدنی و تماشایی است.

2safar

موزه ی ملی دهلی مانند دیگر موزه های تاریخی و ملی دیگر کشور های و نواحی دنیا، مجموعه ی بی نظیری است که پیش روی شما گردشگران قرار دارد، مکانی با آثار متعدد و مختلفی از دوران تاریخی گوناگون که انسان را در مقابل تاریخ قرار می دهد و گردشگران مانند قایقی سرگردان شاهد بقایای متعددی از دوره های تاریخی مختلفی از تاریخ هندوستان هستند. موزه ی ملی دهلی که برخی آن را موزه ی ملی هند نیز می نامند، در سال 1949 در منطقه ی جانپات دهلی ساخته شد. اما این تنها یک طرح و اقدام برای ساخت موزه ی در شهر دهلی نبود، بلکه طرح ایجاد موزه ای در شهر دهلی در سال 1946 در کمیته ای موسوم به موریس گوایر (the Maurice Gwyer Committee) مطرح شد اما این طرح تا پس از برگزاری نمایشگاه هنری در لندن در خلال سال های 1947 و 1948 جدی گرفته نشد. با برگزاری این نمایشگاه در شهر اندن و بردن آثار هنذی و تاریخی متعدد از هندوستان، طرح شکل گیری موزه به صورت جدی تر پیگیری شد و پس از پایان نمایشگاه لندن، آثار هندی آن نمایشگاه در ساختمان ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان برگزار شد و با تاکید جواهر لعل نهرو، مقدمات شکل گیری موزه ی ملی دهلی یا همان موزه ی ملی هند ایجاد شد.

2safar

برای برپایی این موزه می توان از اسم های متعددی نام برد، که هر کدان بخشی از تاریخ این موزه به شمار می آیند، اما آنچه در این میان برای گردشگران از اهمیت بالایی برخوردار است، حجم بالایی از آثار و اشیاء تاریخی پیش روی گردشگرانی است که در این موزه قدم می گذارند و قسمت ها و بخش های گوناگونی که هر کدام بخشی از تاریخ و تمدن هند را برای گردشگران روایت می کنند، از این رو، شما با مجموعه دیدنی، موزه ای تماشایی و مکانی جذاب رو به هستید که در ادامه بیشتر با ان آشنا خواهیم شد.