جاذبه های گردشگری جهان - مکان های بهداشتی و عمومی شهر افسوس ترکیه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - مکان های بهداشتی و عمومی شهر افسوس ترکیه - قسمت دوم

2safar

دانستنی های ما از شهر افسوس با هر قدم در این شهر بیشتر می شود و لایه های بیشتری از تمدن باستانی در این شهر بیرون می افتد. امروزه بهداشت به عنوان یک امر عادی در بسیاری از نقاط جهان شناخته می شود و یکی از استاندارد های کیفیت زندگی مردم در نقاط مختلف به شمار می آید. با این ذهنیت در شهر افسوس می توان نمونه های دیدنی از این بخش از تمدن افسوس را مشاهده کنیم. توالت های عمومی یکی از این نمونه های است که بقایای بنای آن امروزه یکی از آثار تاریخی این شهر باستانی به شمار می رود و بیشتر از هر چیز مکانیزم عملکرد، ساختار و در نهایت پیشرفت موجود در افسوس باستان را می توان در این بخش از شهر دید، پیشرفتی که تنها متعلق به پادشاهان و اشراف نبوده و طبقات متوسط و پایین جامعه از آن برخوردار بوده اند و مورد توجه قرار داشتن امورات بهداشتی و اولیه مانند این مکان ، میزان رشد اجتماعی افسوس در قرون قبل و بعد میلاد مسیح را نشان می دهد.

2safar

یکی از این مکان های در خیابان معروف کورتیس قرار دارد، که شاید لوکس ترین خیابان افسوس بوده است. این مکان در گوشه ای کورتیس قابل مشاهده می باشد و بر اساس یافته های باستان شناسان تنها برای استفاده مردان بوده و این مکان به طور خاص به دلیل هزینه ورود متعلق به اقشار متوسط به بالای جامعه بوده است. بر اساس یافته های کاوشگران، درب ورودی این بنا دارای دو بال بوده و 48 محل نشستن بر روی سنگ هایی که از مرمر ساخته شده اند، وجود دارد. بسیاری معماران در ساخت ساختمان بر این باورند که سیستم فاضلاب مهمترین بخش سازه پس از اسلکت اصلی به شمار می رود و از این رو، عملکرد درست این بخش در کیفیت خانه و ساختمان نقش بسیار مهمی دارد. این سازه ی باستانی دارای سیستم فاضلابی بسیار مناسبی است که پیشرفت مهندسان و معماران آن روزگار افسوس را بیشتر نمایان می کند. همان طور که گفته شد، صندلی های دور تا دور محوطه ی این بنا در سه طرف قرار گرفته، که در وسط صندلی های سنگی سوارخی قرار دارد که این منفذ به سیسم تخلیه و فاضلاب این مجموعه می رسد، لوله های فاضلاب این مکان را در عمقی پایین تعبیه کرده اند که عملکرد سریع تر و بهتر سیستم فاضلاب را در پی دارد.

2safar

همچنین سیستم بهداشتی این توالت عمومی هم در روزگار باستان قابل توجه است، یک کانال از مقابل صندلی های سنگی کشیده شده، که آب تمیز از آن عبور می کند و افراد می توانستند از این آب برای شستشوی خود استفاده کنند. همچنین اسفنج هایی هم برای امور بهداشتی افراد در دسترس شان قرار داشته که در سرکه نگهداری می شدند. سقف این مکان از چوب بوده که بر روی ستون هایی گذاشته می شد،که در وسط این محوطه قرار داشتند ، قسمت مرکزی محوطه ی محیط باز و بدون سقف بوده است، در فصل های سرد، آب گرم مورد نیاز در این مکان از طریق لوله های رُسی به این مکان انتقال داده می شد. شاید به نظر این بنای عمومی، مکانی بی اهمیت و ناخوشایند برای معرفی آن به عنوان جاذبه ی گردشگری افسوس باشد، اما این مکان، علاوه بر نشان دادن پیشرفت های اجتماعی و معماری افسوس در عهد باستان، ساختار تمدنی و فرهنگی شهری را به نمایش می گذارد که در چند هزار سال قبل تر، اهمیت بهداشت عمومی برایش روشن و امری مشخص بوده است.

2safar