جاذبه های گردشگری جهان - هوا محل دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - هوا محل دهلی هند

2safar

دهلی شهری است که در گوشه از آن می توان جاذبه ای تماشایی را نزدیک دید و طی دهه های گذشته، از سوی دولت هند توجه بیشتر به جاذبه های گردشگری و مخصوصا جاذبه های تاریخی این کشور می شود، بخصوص شهر دهلی، به همین خاطر این بار در 2safar به سراغ قصر تاریخی دیگری می رویم، که کاخی بی نظیر، عجیب و تماشایی است، بنایی که شما از انتخاب این شهر به عنوان یکی از مقاصد سفرتان در هند راضی می کند. این قصر، هوا محل است، اثر دیدنی که بیشتر به خاطر ساختن شده آ« بدون پی مشهور است، سازه ای که به رنگ صورتی است و در 5 طبقه مجموعه ی تاریخی و زیبایی را پیش رو شما قرار می دهد.

2safar

این کاخ را Hawa Mahal نام گذاری کرده اند که به معنای قصر باد هاست و در راجستان دهلی قرار دارد. شاید برای شما تعجب آور باشد که این کاخ به عنوان خوابگاه زنان سلطنتی ساختند. در سال 1799 مهاراجا ساویی پارتاپ سینگMaharaja Sawai Pratap Singh از خاندان سلطنتی سینگ، این کاخ منحصر به فرد را ساخت، کاخی که یکی از معروف ترین و خاص ترین کاخ های سلطنتی هندوستان و شهر دهلی به شمار می آید. هنگامی که در مقابل این بنای تاریخی قرار می گیرد، سازه ای 5 طبقه را می بینید، با پنجره های بسیار زیاد، که دقیقا 953 پنجره در این سازه تعبیه شده است.در نگاه اول مانند یک کندوی عسل است، و دقیقا در ساخت این بنا از کندو زنبور عسل الهام گرفته شده به همین خاطر اثری خاص و بنایی شگفت انگیز است.

2safar

البته بر اساس اطلاعاتی که از این بنا بر جامانده، ساخت این شکل از قصر به دلیل قوانینی بود که در آن دوره ی تاریخی در دهلی رعایت می شد. بر اساس آن قوانین زنان خاندان سلطنتی حق حضور در مجامع عمومی را نداشتند و این قوانین دست و پا گیر و سخت گیرانه آنان را از زندگی روز مره و عادی محروم می کرد، به همین خاطر مهاراجا ساویی پارتاپ سینگ بانی این بنا، این بنای عجیب و غریب را ساخت، بنایی که تلاشی بود برای تنوع بخشیدن به زندگی روزمره ی زنان سلطنتی، تا آنها بتوانند، جشن های خیابانی پرتعداد دهلی را ببینند. به همین خاطر تعداد پنجره های این قصر بالا رفت تا امکان دیدن بیشتری فراهم شود.

2safar

نکته ی جالب در خصوص این بنای نوع قرار گیری آن است، هنگامی در خیابان در مقابل این کاخ قرار گرفته اید در واقع شما پشت کاخ هوا محل را می بینید، یعنی بر خلاف تصور ، گردشگران و ببینندگان این قصر در حال تماشای نمای پشتی کاخ هستند. چرا که این قصر در یک مجموعه بزرگ تر قرار داشته و نمای اصلی قصر در آن طرف قرار دارد و این هوشمندی سازندگان این اثر تاریخی را بیشتر نشان می دهد. این کاخ یک بنای تاریخی به شکل هرمی شکل است که با تزئینات فراوانی آراسته شده است، یکی از ویژگی های این قصر اتاق های متعدد آن است، که با تزئینات هنری بسیار زیبا نمای تماشایی پیدا کرده اند. البته دیدن بیرون از قصر تنها کارکرد پنجره های متعدد این قصر نیست بلکه عبور هوا و تهویه مطبوع داخل قصر از دیگر ویژگی هایی است که در ساخت این قصر تماشایی بکار گفته شده اند. هوا محل از دست مکان های تاریخی و زیبایی است که شما در این کشور عجیب می توانید نمونه ای از آن را ببینید.با ما همراه باشید.