جاذبه های گردشگری جهان - پارک باستان شناسی مهراولی دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - پارک باستان شناسی مهراولی دهلی هند

2safar

در اولبن قدم معرفی جاذبه های گردشگری شهر دهلی شما را با یکی از خارق العاده ترین مجموعه های باستانی و تاریخی هندوستان آشنا می کنیم، اثری چنان فاخر و تماشایی که برای بازدید از بنا ها و آثار متعدد آن به چندین روز نیازمندید. پارک باستانی مهراولی یکی از تماشایی ترین آثار تاریخی و گردشگری هند است که در پایتخت این کشور قرار دارد. این مجموعه با نزدیک به 440 اثر تاریخی روایت گر تاریخ هندوستان از قرن 10 میلادی تا کنون است، مجموعه ای که در دل مناطق جنگی واقع شده و در خلال قرن ها از مهمترین مراکز تمدنی هند به شمار رفته است. بقایای مقبره های Balban و Quli Khanدر کنار مسجد جمالی کمالی (Jamali Khamali mosque) از جمله آثار شاخصی هستند که در این مجموعه بی نظیر خواهید دید.

2safar

در ضلع شمالی روستای مهراولی مقبره ی ادهم خان Adham Khan قرار دارد که روزگاری محل استقرار نیرو های انگلیسی در دهلی بود و بعد از خروج بریتانیایی ها مدتی مقر پلیس هند بود و بعد تر به اداره پست دهلی سپرده شد. بناهایی سنگی با دیواره ای متعلق به پیش از اسلام در هندوستان است. در جنوب این پارک باستانی گردشگران می توانند، بقایای کاخ مغولی را مشاهده کنند، که آن را ظفر محل Zafar Mahal می خوانند. این کاخ در قلب مناطق جنگلی این ناحیه قرار گرفته و نمایایی بسیار زیبا دارد. این کاخ متعلق بهادر شاه دوم، معروف به بهادر شاه پیروز بوده است که آخرین امپراتور مغول به شمار می آید، امپراتور مغول گورکانی در هندوستان یکی از سلسله های پادشاهی مشهور هندوستان است و توسط نیرو های انگلیس همراه با خانواده اش به برمه تبعید شد.

2safar

این مجموعه ی باستانی، در کنار سایت باستانی قتوب مینارQutub Minar قرار دارد(که به عنوان یکی از میراث های جهانی از سوی سازمان یونسکو به رسمیت شناخته شده است). یکی از بنا های تاریخی موجود در این مجموعه ی باستانی ویرانه های لال کورت Lal Kot است که توسط تامار راجپوت Tomar Rajputs بنا شده و از قدیمی ترین قلعه های دهلی به شمار می آید. این قلعه در خلال سلسله های بعدی هندوستان و در دوران تسلط انگلیسی ها مقر حکومت به حساب می آمد. گردشگران در این پارک باستانی مقابر بسیاری از بزرگان هندی را خواهند دید، که البته در ادامه ی مسیر با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

2safar

با توجه به حجم بالای جاذبه های گردشگری موجود در این پارک و همچنین قدمت آنها در سال 1997 پارک نهاد های مختلف حکومتی و دانشگاهی دهلی پروسه بازسازی این مجموعه را آغاز کردند و در خلال این سالها، در حدود 40 اثر تاریخی در این مجموعه مورد مرمت قرار گرفته و این پارک به عنوان یکی از مسیر های میراث فرهنگی هندوستان و شهر دهلی شناخته می شود.

2safar

از این رو، این مجموعه برای گردشگران مکانی تماشایی خواهد بود که با آثار و بنا های متعددی رو به رو شوند، بنا هایی که در دل مناطق جنگلی قرار گرفته و گردشگران در کنار بازدید از بنا ها و آثار تاریخی و زیبا می توانند با محیطی تماشایی و مناظری بکر ، سفرشان را خاطره انگیز کنند.