جاذبه های گردشگری جهان - پارک ملی سانجی گاندی بمبئی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - پارک ملی سانجی گاندی بمبئی هند - قسمت اول

2safar

یکی از جاذبه های فوق العاده ی شهر بمبئی منطقه ای حفاظت شده تحت عنوان پارک ملی سانجی گاندی است، این منطقه محافظت شده مجموعه ای زیبا و فراموش نشدنی برای گردشگران خواهد بود که محوطه ای در حدود 87 کیلومتر مربع را احاطه کرده است. گردشگران برای بازدید از این پارک ملی باید به بخش ماهارشترا(Maharashtra) چسبیده به بمبئی به روید. مکانی رویایی و بسیار زیبا که نمونه ای جذاب دیدنی از طبیعت بکر و دست نخورده ی هندوستان است، بدون شک گردشگران در این پارک جنگی، طبیعی و بخش های زیبا و نابی از موجودات جنگی، درختان و پوشش گیاهی کمتر دیده شده، گونه های جانوران و چشم انداز های کم نظیری از زندگی طبعی را خواهند دید.

2safar

این پارک یکی از نعمت های حیاتی بمبئی است و با توجه به حجم بالای آلودگی هوا این پارک مجاری تنفس شهر بمبئی به شمار می آید و بدون شک نقش مهم و تعیین کننده ای در شرایط زیستی این منطقه از هند را داراست. اسم این پارک به احترام سانجی گاندی فرزند نخست وزیر هندوستان ایندیریا گاندی دختر جواهر لعل نهرو مشهور، است که به عنوان نماینده گنگره ی هندوستان یکی از شخصیت های محبوب مردم هند به شمار می رفت، وی در سانحه ای هوایی جان خود را از دست داد و امروزه گردشگران با نام این شخصیت سیاسی هند در یکی از جاذبه های محبوب و دوست داشتنی شهر بمبئی آشنا خواهند شد.

2safar

پارک ملی سانجی گاندی یکی از بزرگترین پارک های دنیاست و در میان گردشگران شهر بمبئی طرفداران بسیاری دارد. ما در سفر به این بخش از شهر بمبئی با جاذبه های مختلفی رو به رو خواهیم بود که در کنار هم با آنها آشنا خواهیم شد. اما پیش از معرفی بخش های مختلف آن نگاهی کلی به این مجموعه ی زیبا می کنیم. پارک ملی سانجی گاندی تنها منطقه ای جنگلی و محافظت شده برای حفاظت از پوشش گیاهی و جانداران این منطقه نیست، بلکه مجموعه ای از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که گردشگران را شیفته ی خود خواهد کرد. یکی از ویژگی های این منطقه ای حفاظت شده، قدمت و دیرینگی تاریخی آن است، که با توجه به آثار تاریخی موجود در این ناحیه می تواند برخی از آثارش را متعلق به چهار قرن قبل از میلاد دانست و آثار دیگری از قرون بعدی نیز در بخش های دیگر این مجموعه قابل مشاهده است. یکی از تاریخی ترین این بخش ها غار 2400 ساله ی کانهری(Kanheri) است(که در ادامه ی مسیر 2safar به این منطقه ی حفاظت شده ی تاریخی بیشتر با آن آشنا خواهیم شد) که گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند و اثر ی بسیاری باشکوه به شمار می آید.

2safar

از این رو، پارک ملی سانجی گاندی جاذبه ای گردشگری است که علابق و سلایق متنوعی را پوشش می دهد و شما در ادامه مسیر 2safar در پارک سانجی گاندی می توانید با تنوع گیاهی، گونه های جاندارانی که در پراک ملی زندگی می کنند و آثار و بنا های تاریخی موجود در این ناحیه آشنا شوید، با ما همراه باشید.