جاذبه های گردشگری جهان - پارک ملی سانجی گاندی بمبئی هند - قسمت هشتم

جاذبه های گردشگری جهان - پارک ملی سانجی گاندی بمبئی هند - قسمت هشتم

2safar

پس از بازدید از غار های کانهری در قلب پارک ملی سانجی گاندی، گردشگران دوباره به فضای جنگلی پارک باز می گردند و این بار در 2safar با تنوع جانوران در پارک ملی آشنا می شوند، چرا که این مجموعه یکی از زیستگاه های مهم حیوانات مختلف در بمبئی است و گردشگران در مسیر ها مختلف حیوانات و جانداران بسیاری از نزدیک خواهند دید. پارک ملی سانجی گاندی به واسطه ی پوشش گیاهی و جنگلی متراکم اش، زیست گاهی ایده ال برای بسیاری از جانوران و حیوانات وحشی به شمار می آید و فرهنگ بومی هند و سیاست های اعمالی در این پارک به نحوی به قوت گرفتن زندگی جانداران و حیوانات وحشی و دیگر موجودات در این پارک ملی کمک کرده است و به همین خاطر، گردشگران در بخش های مختلف این پارک جنگی از دیدن گونه ها مختلف جانداران حیرت زده می شوند و حتی با دیدن برخی از آنها هیجان وصف نشدنی را تجربه خواهند کرد.

2safar

بگذارید ابتدا از گوزن های خال خال یا همان Chital شروع کنیم که گونه ای گوزن هاست که در مناطق جنگلی هند، نپال، سریلانکا، بنگلادش و یونان دیده شده است، و خال های سفید این نوع گوزن بر روی پوست قهوه ای رنگ اش آن را بسیار خاص و زیبا کرده است، علاوه بر پوست زیبای این نوع حیوان، شاخ های گوزن های چیتال زیبایی اش را بیشتر می کند و بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارند. از دیگر حیوانات خاص این پارک جنگلی که در معرض دید گردشگران هم قرار دارند، گون هایی از میمون ها به نام های رزوس و بونتا است که در مناطق جنوب شرق آسیا زندگی می کنند و پارک ملی سانجی گاندی زیستگاه مطمئن و مناسبی برای آنان به شمار می رود.

2safar

از دیگر حیوانات خاص و وحشی پارک ملی می توان به خرگوش سیاه یا هندی ، خرگوش سفید ، گوزن مونتیاک، گوزن سمبر، پلنگ، کفتار راه راه و موش های با نام گوزن موش و انواع مختلفی از گونه های جانداران خاص نام برد. در کنار این حیوانات، خزندگانی مانند تمساح، مارهای پایتون، مارهای کبری و گونه های متنوعی از انواع مار ها در این پارک زندگی می کنند، که حجم قابل توجهی را شامل می شوند. اما خاص ترین گونه و مشهور ترین حیوان این پارک ملی ببر بنگال است که تا سال 2003 تصور می شد، نسل این نوع خاص از ببر ها منقرض شده، تا اینکه در این سال یک ببر بنگال باشکوه در پارک ملی سانجی گاندی توجه همگان را به خود جلب کرد.

2safar

در پارک سانجی گاندی، 172 نوع پروانه نیز وجود دارد که در میان آنها می توان گونه های بسیاری خاص و معروفس مانند مورمون آبی blue Mormon ، the phenomenal artist of camouflage، برگ بلوط آبی blue oak leaf، bright Jezebel، پروانه ببر tiger butterfly و گونه های مختلف دیگری از پروانه های زیبا را در این پارک جنگلی و باشکوه نظاره کرد. اگر بخواهیم از برخی از پرندگان خاص دیگر در این پارک ملی نام ببریم، می توانیم به جغد های جنگلی، رابین ها، شاخ بوته ها، طاووس ها، پرندگان مهاجر، و...... اشاره کنیم. هر کدام از این گونه ها و جانداران خاص و زیبا برای گردشگرانی که به این پارک جنگلی قدم می گذارند، دیدنی، تماشایی و مهیج خواهند بود و بدون شک لحظات ناب و فراموش نشدنی رقم می خورد.