جاذبه های گردشگری جهان - پانجراپول بومبای بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - پانجراپول بومبای بمبئی هند

2safar

هنگامی که در خیابان ها کوچه های بمبئی و دیگر شهر های هند قدم می گذارید، باید خود را آماده ی دیدن چیزهایی کنید که در کمتر نقطه ای جهان می توان چنین جا و یا صحنه ای را مشاهده کرد. یکی از نکات جذاب، برای تمامی گردشگرانی که به بمبئی قدم گذاشته اند، احترام مردم هند به حیوانات است، احترامی که شما گاو های سرگردانی را می بینید، که از خیابان رد می شوند و یا درست از وسط یک چراغ قرمز سر در می آورند و مردم هم با آرامی آنها را کنار می زنند. نکته ای که در کمتر نقطه ای جهان می توان آن را مشاهده کرد. به همین خاطر این بار در 2safar شما را با مکانی آشنا می کنیم که دیدن آن خالی از لطف نیست و شاید بهتر است بگوئیم هیجان انگیز و فراموش نشدنی است. این مکان با نام پانجراپول شناخته می شود که از حیوانات ولگرد نگهداری می کند، مکانی که امروزه به جاذبه ای دیدنی برای شهر بمبئی بدل شده است.

2safar

درست در سال 1834 دو تاجر به نام های آمچاند شاه Amichand Shah و جامستی جیجیبوهی Jamsetjee Jeejeebhoy مکانی را برای مراقبت از سک های ولگرد تاسیس کردند. در آن سالها فرماندار انگلیسی بمبئی برای کنترل سک های ولگرد شهر دستور به شلیک سربازان انگلیسی به سگ ها را صادر کرده بود و از این رو، عده ای شهروندان بمبئی با کمک این تاجر و برخی دیگر پارسیان بمبئی اقدام به تاسیس این مکان کردند. این مجموعه با شعار مراقبت از حیوانات بیمار فعالیت هیا خود را توسعه داد و به گونه ای علاوه برفرهنگ سازی عمومی در شهر بمبئی به اقدامات عملی در این زمینه پرداخت. اولین شعار آنها حاوی چنین پیامی بود: ما اینجا هستیم تا از حیوانات بیمار شمار مراقب کنیم، نه آنها بکشیم، آنها مانند بچه یتیم هایی هستند که باید از آنها مراقبت شود نه اینکه بمیرند.

2safar

در ابتدای این حرکت، این مکان صرفا محل و پناهگاهی برای حیوانات ولگرد بود اما امروزه به عنوان یکی مکان مذهبی به آن نگاه می شود و معابد متعددی در کنار پانجراپول ساخته شده و بنوعی یک نگاه مقدس در میان میرم شهر بمبئی پیدا کرده است و از این طریق کمک های مردمی و حمایت مالی فراوانی نیز برای نگهداری و مراقبت از حیوانات کسب می کند. گردشگران در مواجه با چنین مکانی، تجربه ی فوق العاده ای خواهند داشت از فضایی که علاوه بر حمایت و نگهداری از حیوانات، دارای وجهه ی مقدسی نیز هست و این همان سرزمین عجایبی است که گردشگران را هیجان زده و غافل گیر می کند.

2safar

وقتی وارد این مجموعه می شوید، خود را در مکانی خواهید یافت که تنها در حدود 1300 راس گاو در آن وجود دارد و روزانه در حدود 800 تا 1000 لیتر شیر تولید می کند و انواع مختلفی از حیوانات و پرندگان در این مکان نگهداری می شوند، صحنه ای ه نمود انسانی بسیار زیبای در شهر بمبئی به شمار می رود و گردشگران را مشتقا خود می کند، پانجراپول از چنان فضایی برخوردار است که گردشگران می توان احساس بهتری نسبت به جهان داشته باشند، احساسی که انسان ها را از هر قوم و مذهبی که باشند به عملی انسانی وا می دارد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری بمبئی است.