جاذبه های گردشگری جهان - پناهگاه الهه ی مادر سبل افسوس ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - پناهگاه الهه ی مادر سبل افسوس ترکیه

2safar

گردشگران در بخش های مختلف شهر باستانی افسوس، جاذبه های تاریخی دیدنی و جذابی را مشاهده کردند که هر کدام بخشی از تاریخ این شهر را نمایان می کردند و گاه یک جاذبه نقطه ی مشترک دو عصر پر شکوه به شمار می رفت . از این رو، تاریخ شهر افسوس با بسیاری از رویداد های سیاسی، اجتماعی و اقتصاد آن روزگار گره می خورد، اما این 2safar قصد دارد به یکی از جاذبه های افسوس برود که تنها بخشی از تاریخ شهر بلکه بخشی از افسانه های مغرب زمین با آن گره خورده و روایت گر یکی از عجیب ترنی داستان های تاریخ است.

2safar

این مکان پناهگاه الهه مادرسِبِل است، باستان شناسان در کاوش های در شهر افسوس و نواحی اطراف شهر انجام دادند، در دامنه ی شمالی کوه پیون یک غار را کشف کردند که این غار به یکی از عجیب ترین داستان های تاریخ گره خورده و البته در چندین نقطه شائبه وجود این غار مطرح است. در این غار که به غار هفت خفته شهرت دارد، قبر هایی وجود دارد که آن را به داستان اصهاب کهف نسبت می دهند. داستانی که بنا بر روایت های گوناگون در ادیان مسیحیت و اسلام در قلمرو روم رخ می دهد. بنا به نوشته ی متون مختلف در حدود سال 250 میلادی گروهی از جوانان مسیحیان بعد از فرار از شهر به واسطه ی برملا شدن مسیحی شدن شان و ترس از مجازات و اعدام از شهر می گریزند و به این غار پناه می برند. با بخواب رفتن آن جوانان ، به معجزه ی الهی چند قرن به خواب می روند و بعد از سال ها از خواب بیدار می شوند و خود یک نمونه از معجزات الهی به شمار می روند.

2safar

این یک داستان دینی در ادیان مسیحیت و اسلام به شمار می رود، که در شهر افسوس این مکان یک محل افسانه ای و تاریخی است که مرز واقعیت و خیال را به مویی تبدیل می کند. اما کاوش های باستان شناسان در این مکان، قدمت تاریخی و هویت آن را به چندین هزار سال پیش از میلاد مسیح می رساند، جایی که این مکان محل عبادت الهه ی مادر سِبِل بود و یکی معبد کوهستانی به محسوب می شده است. سِبِل الهه ی بزرگ عهد باستان بوده که در قسمت آناتولی مورد پرستش قرار می گرفته و بر اساس یافته های باستانی تعداد بسیاری از پیروان آو در کوهستان ها به عبادت می پرداختند. در باور های باستانی او مادر تمام زندگی بوده و قدرت باروری او شامل موجودات می شد. با این اوصاف، گردشگران در شهر باستاین افسوس می توانند یکی از عجیب ترین داستان های تاریخ و معبد الهه ی باستانی سِبِل را از نزدیک ببینند و به عنوان یک جاذبه ی گردشگری علاوه بر آشنایی با هویت و تاریخ آن خود را در میان داستان ها و افسانه های ببینند که زمانی در این بخش از افسوس رخ داده اند و امروزه گردشگران می توان قدم در مکانی عجیب، افسانه ای و هیجان انگیز بگذارند. درستی هر کدام از دو، بخش وسیعی از هیجان و لذت بازدید از این مکان را برای گردشگران ایجاد می کند و بزرگی افسوس باستانی بیشتر از پیش نمایان خواهد شد.

2safar