جاذبه های گردشگری جهان - پناهگاه پرندگان کارنالا بمبئی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - پناهگاه پرندگان کارنالا بمبئی هند - قسمت اول

2safar

هند سرزمینی عجیب و در عین حال بسیار ساده است، سرزمینی که در آن گردشگران می توانند بسیاری از جنبه های انسانی آدمی را از نزدیک مشاهده کنند، جنبه هایی که در این کشور سالها و قرن های که نهادینه شده و به یک رفتار و عادت اجتماعی در آمده است. به همین خاطر در هندوستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و برخورداری از جنگل ها و سرزمین های مرتفع و خوش آب و هوا، مناطق و محیط های محافظ شده ای برای مراقبت از حیوانات و پرندگان ایجاد شده است، این فضای در کنار کاربرد های محیط زیستی شان، از جاذبه های دیدنی و محبوب گردشگران به شمار می آید، که پیش از این در سایت 2safar با بخش های مختلف از پارک ملی سانجی گاندی آشنا شدیم. این بار در ادامه مسیرمان در شهر مومبای یا همان بمبئی به یکی دیگر از مناطق حفاظت شده به عنوان پناهگاه پرندگان کارانالا می رویم و شما را با این جاذبه ی دیدنی و زیبای شهر بمبئی آشنا می کنیم.

2safar

این پناهگاه، در منطقه ی رایگادRaigad بیرون از شهر بمبئی قرار دارد و با مساحتی در حدود 12 کیلومتر یکی از مناطق حفاظت شده ی اطراف شهر بمبئی است. برای رسیدن به این منطقه باید مسیر بزرگراه بمبئی –پونه به گوا را در پیش بگیرد تا به قلعه تاریخی کارانالا برسید، این ناهگاه رندگان در اطراف این قلعه تاریخی بنا شده و یکی از دیدنی ترین جاذبه های تفریحی و طبیعی بمبئی به شمار می آید. این مکان حتی برای انسان ها پناهگاهی زیبا است که امکان فرار از انبوه بتنی و ساختمان های سربه فلک کشیده و ازدحام بمبئی را برایشان فراهم می کند.

2safar

در این پناهگاه در حدود 222 گونه پرنده وجود دارد، که از این تعداد 161 گونه در این منطقه ی حفاظت شده ساکن هستند، که به طور دائم زیستگاه آنان محسوب می شود و 46 گونه دیگر هم از پرندگان مهاجر تشکیل می شود، که بیشتر آنها گونه های زمستانی به شمار می آیند. هنگامی گردشگران به این منطقه قدم می گذارند، این پناهگاه را در دامنه ی کوه قاتGhats خواهند دید، که تنوع گیاهی بسیار بالایی را در این ناحیه فراهم کرده است، البته باید این نکته را در نظر داشت که در فصل های بارندگی قدم زدن و پیاده روی در این ناحیه چندان بی خطر نیست. اما جدا از پرندگان موجود در این منطقه، فضای زیبا، تماشایی و دلچسب این ناحیه، پیاده روی در فضای جنگلی کارنالا را لذت بخش می کند. یکی از دیگر جاذبه های محیطی که در این ناحیه به چشم می خورد، رودخانه ی پاتالگانگا Patalganga است، که در ضلع شرقی قلعه ی کارانالا قرار دارد.

2safar

گردشگران در این منطقه ی حفاظت شده و زیبا با پوشش گیاهی متنوعی رو به رو هستند و می توانند، انواع مختلفی از درختان، گیاهان و گل های خاص و زیبا را در این پناهگاه ببینند. اکوسیستم این منطقه یکی از ویژگی های خاص آن برای نگهداری از پرندگان این پناهگاه است، البته در این منطقه می توان حیوانات مختلفی را هم مشاهده کرد، اما بدون شک گردشگران این پناهگاه را به واسطه ی پرندگان آن به خاطر خواهند سپرد که در ادامه سفرمان به این منطقه ی زیبا با گونه های مختلفی از پرندگان آشنا خواهیم شد.