جاذبه های گردشگری جهان - چاندی چوک دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - چاندی چوک دهلی هند

2safar

یکی از مهمترین لذت های سفر به شهر های تازه و کشور های متفاوت، دیدن آن المان های فرهنگی و اجتماعی خاص آن جامعه است، شاید بازار های مشابهی مانند کونات پلیس (که پیش تر در سایت 2SAFAR آن را به شما معرفی کرده ایم) را در شهر های مختلف و کشورهای دیگر هم ببینید، که برند ها معروف را به شما عرضه می کنند، اما رفتن به خیابان های شلوغ و محلی، یا همان بازار های محلی که خاص آن منطقه و شهر هستند، مهمترین تجربه ای است که شما از یک ناحیه، شهر و یا حتی کشور با خود به سوغات خواهید برد، جایی فرهنگ عامه مردم آن شهر خود را لخت و بدون تزئینات مدرن نشان می دهد و شما مقصد سفرتان بهتر می شناسید و تجربه ی بهتری نسبت انسان و تمام تکثر ها و تنوع های فرهنگی و هویتی اش خواهید داشت.

2safar

در هندوستان، تنوع و تکثر فرهنگی و هویتی بسیاری را شاهد خواهید بود، اما اگر به محله های قدیمی و بازار های سنتی شهر های مختلف اش نروید، تنها این تنوع و تکثر را در کنار هم مشاهده می کنید، اما در بازار های قدیمی این تنوع و تکثر در ترکیب می شوند و شما آن وقت چهره ی واقعی تر از هند را می بینید. در شهر دهلی مکان مختلفی وجود دارد که شاید مهمترین آن ها چاندنی چوک یا میدان مهتاب باشد، مکانی تاریخی، محلی و بشدت هیجان انگیز، مکانی که برای هر کدام از گردشگرانی که به دهلی قدم می گذارند، تجربه ای تازه از دنیایی متفاوت در جهان آنها ست.

2safar

برای رفتن به این بازار قدیمی شهر دهلی کافی است مسیر ایستگاه قدیمی راه آهن دهلی را دی پیش بگیرید، جایی فلعه سرخ در قسمت شرقی این بازار قرار دارد. چاندنی چوک هنوز پس از سال ها و حتی چند قرن گذشته، یکی از مهمترین بازار های شهر به شمار می آید که ازدحام جمعیتی اش یکی از جاذبه های آن محسوب می شود. این بازار قدیمی در خلال سلطنت شاه جهان ، یکی از امپراتوران گورکانی در حدود قرن هفدهم میلادی بنا شد، بازاری که به روایت متون تاریخی از سوی پادشاه گورکانی، به دخترش جهان آرا تقدیم شد، حتی برخی معتقدند که ساختار بازار را شاهدخت طراحی کرد و در این طراحی کنال های آبی وجود داشت، که نور ماه در تاریکی هوا در منعکس می شده و تصویری رویایی را خلق می کرده، بخشی که امروز در این بازار قدیم وجود ندارد اما اسم میدان مهتاب هنوز هم به این بازار گفته می شود.

2safar

گفته می شود چاندنی چوک در آغاز دارای 1500 مغازه بوده که در بازار های مختلف قلب تجاری دهلی به شمار می رفتند و مهمترین کالای تجاری که در این بازار معامله می شد، نقره بود و اسم چاندی هم برگرفته و یا تغییر یافته اسم نقره به زبان هندی (Chandi) است، با گدشت زمان و بسیاری رخ داد های سیاسی در دهلی، این بازار همچنان رونق کم و بیش خود را حفظ کرد و امروزه یکی از دیدنی ترین قسمت های دهلی است، با ما در همراه باشید تا این بازار قدیمی و دیدنی را بهتر بشناسیم.