جاذبه های گردشگری جهان - چشمه ی تراژان افسوس ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - چشمه ی تراژان افسوس ترکیه

2safar

بنا ها و آثار موجود در افسوس هرکدام به دوره ای از تاریخ این شهر باز می گردند و گردشگران می توانند با سیر تحولات یونان و روم در میان خرابه های با شکوه این شهر باستانی آشنا شوند. از این رو، ما هم در کنار معرفی این جاذبه های زیبا، گوشه ی چشمی هم به تاریخ افسوس خواهیم داشت تا لذت تصور شکوه بنا برای گردشگران بیشتر باشد. در شهر افسوس چشمه های آب زیبا ترین مناطق شهر را تشکیل می دادند، پیشتر در سایت 2safar فواره ی زیبای پولیو در شهر افسوس را معرفی کردیم، این بار به سراغ بنای باشکوه و تاریخی چشمه تراژان می رویم و با هم با آن آشنا می شویم.

2safar

برای رسیدن به این چشمه و بنای زیبا آن باید وارد خیابان کورتیس شوید، بنای چشمه تراژان در شمال خیابان کورتیس قرار داد و در ضلع شرقی معبد هادریان ساخته شده است. گردشگران می توانند کتیبه ی این بنا را مشاهده کنند که بر اساس کتیبه ای ساخته شده بر روی بنای چشمه ، این اثر باستانی متعلق به قرن 2 میلادی است و به افتخار امپراتور تراژان بنا شده است.تراژان یکی از پرافتخار ترین قیصران روم بود که پس از مرگ نروا امپراتور روم شد. او از سال 97 تا 117 میلادی بر روم حکومت راند و قلمرو پادشاهی اش بزرگترین قلمرو روم به شمار رفت. تراژان همزمان با حکومت اشکانیان بر ایران بود و یکی از بزرگترین فتوحاتش حمله به شرق و تصرف ارمنستان، تیسفون، بابل و شوش بود هرچند پس از خروج ارتش روم و استقرار فرماندهان جایگزین قیصر در مناطق فتح شده ، اشکانیان بازهم قلمرو ازدست رفته شان را باز پس گرفتند اما نام تراژان یکی از پرآوازه ترین نام های تاریخ روم به شمار می آید و گردشگران می توانند با این بخش از تاریخ روم و نام تراژان در افسوس و در کنار بنای چشمه تراژان آشنا شوند.

2safar

این چشمه یکی از سه چشمه با شکوه افسوس محسوب می شود که دارای دو استخر زینتی بوده است، یکی از این استخر ها یا همان حوضچه ها در مقابل بنا قرار داشته و دیگری هم در قسمت عقب بنا ساخته شده است. استخر مقابل بنا با ستون هایی به سبک کورتینی احاطه شده بودند و بر اساس یافته های باستان شناسان، از ستونی که بر روی آن مجسمه عظیم امپراتور تراژان قرار داشته است، آب جاری بود. این ستون در وسط استخر زینتی مقابل بنا قرار داشت و نمای بسیار باشکوهی به این سازه می بخشید. باستان شناسان کتیبه ای را در این بنای تاریخ پیدا کرده اند که بر روی آن نوشته شده: جهان در زیر پای امپراتور استراحت کرده است. بر همین اساس یک سنگ گرد که زیر پای مجسمه امپراتور قرار داشته، نماد کره زمین بوده است که توسط تراژان فتح شده است و این در حالی است که گردشگران امروزه تنها پایه و یكی از پاهای متعلق به این مجسمه تراژان را می بیینند و از آن همه شکوه شوکت قیصر روم خبری نیست.

2safar

استخر اصلی 20 متر طول و 10 متر عرض داشت و مرمت آن همچنان ادامه دارد. باستان شناسان در یافته های خود در این بنا، مجسمه های دیگری از جمله نروا، آفرودیت، آندروکلوس (بنیانگذار شهر) و مجسمه ی ساتیر را نیز کشف کردند که برای دیدن این مجسمه باید به موزه ی باستان شناسی افسوس بروید. نکته جالب در خصوص این چشمه، انتقال آب پس از پر شدن استخر به کانال هایی است که مردم افسوس می توانستند آب را بردارند و این کانال، آب را به خیابان کورتیس می رساند. این چشمه ی تاریخی و بنای زیبای تراژان هم روایت گر بخش دیگری از تاریخ افسوس بود که در کنار 2safar با آن آشنا شدیم.

2safar