جاذبه های گردشگری جهان - چشمه ی پولیوو افسوس کوش آداسی

جاذبه های گردشگری جهان - چشمه ی پولیوو افسوس کوش آداسی

2safar

در ادامه ی گشت و گذار در شهر باستانی افسوس به یکی دیگر از بنا های باستانی افسوس می رسیم، بنایی که مانند دیگر سازه های سنگ و باستانی این، در بر دارنده بخش های از هویت و تاریخ افسوس است. این بنای تاریخی چشمه ای باستانی است که براساس اطلاعات تاریخی در حدود سال 97 میلادی توسط یکی از بزرگان و ثروتمندان شهر افسوس به نام پولیوو(C.S.Pollio) و خانواده اش بنا می شود برای نسل ها یکی از بخش های به نام شهر افسوس بوده است.

2safar

باستان شناسان در حوالی این چشمه مسیر های آب به چشمه را پیدا کرده اند، آب از سه منبع اصلی تامین می شود و کانال های مجرای آب که از خشت های گرما دیده ساخته شده اند، آب را به این حوضچه زیبا و باستانی منتقل می کنند. اولین منبع آب این چشمه Kencherios در 42 کیلومتری افسوس است که در شهر کوش آداسی واقع شده است، دومین منبع تامین آب چشمه ی پولیوو در روستای کاملیک(Çamlık) قرار دارد که از نهر مارناس (Marnas) تغذیه می کند، این منبع آب در 15 کیلومتری افسوس قرار دارد و سومین منبع آب چشمه هم در 20 کیلومتری شهر قرار گرفته که رودخانه ی کایستر (Cayster) است. این مکان در روز های گرم سال بخصوص فصل تابستان، علاوه برای طراوت و خنکی محیط باعث مطبوع شدن فضای خیابان اطراف چشمه پولیو هم می شد.

2safar

گردشگران در بخش های مختلف این بنای باستانی می توانند نمود های از معماری کلاسیک رومی را مشاهده کنند، معماری که متاثر از معماری یونانی بوده و المان های مشترک بسیاری میان این دو به چشم می خورد. در پلان کلی بنا، طاقی بلند و بزرگ بر فراز چشمه قرار داشته که هنوز هم این طاق ساختار و شکل خود را حفظ کرده و یکی از بقایای برجای مانده ی زیبا و باشکوه شهر افسوس به شمار می آید. گردشگران هنگامی در کنار این چشمه قرار می گیرند، به وضوع متوجه نبود پازل های مهمی از تزئینات اصلی این مجموعه باستانی می شوند، پازل های گمشده ای که امروز برای دیدن آنها باید راهی موزه ی افسوس شوید.

2safar

بر اساس یافته های باستان شناسان، مجسمه های زیبا و باشکوهی که با هنرمندی هرچه تمام تر ساخته شده بودند، تزئینات شکیل و زیبای چشمه ی پولیوو را تشکیل می دادند. از جمله مجسمه های که جزئی از تزئینات این چشمه به شمار می رفته، مجسمه ی سر زئوس (پادشاه خدایان و فرمانروای تمام معابد ) بوده است، که امروز تنها قسمت سر او برجا مانده و در موزه ی افسوس از آن نگهداری می شود. همچنین مجسمه های ادیسه(قهرمان کتاب حماسی یونان از هومر) و پولیفموس (در اساطیر یونان یک جانور افسانه ای نیمه انسانی بود که با چثه بزرگ و یک چشم در پیشانی اش او را هیولای یک چشم می دانستند) که در درون حوضچه ی چشمه قرار داشته اند هم در موزه ی افسوس نگهداری می شوند.

2safar

گردشگرانی در شهر افسوس می توانند علاوه بر استفاده از راهنما ها وعلامت ها این اثر باستانی زیبا را رو به روی معبد دومیتیان و یا در نزدیکی اگورا پیدا کنند. این اثر تزئینی و باشکوه لایه هایی از سبک و پیشرفت اقتصادی و عمرانی تمدنی مدیترانه ای موجود در افسوس را در آن سالها نشان می دهد و گردشگران هم می توانند در کنار لذت بردن از قدم گذاشتن در چنین مکان تاریخی، بخش های دیگری از هویت، فرهنگ و تاریخی افسوس را از نزدیک ببینند.