جاذبه های گردشگری جهان - کارگاه کشتی سازی عثمانی بدروم ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - کارگاه کشتی سازی عثمانی بدروم ترکیه

2safar

گردش در شهر بدروم و در کنار ساحل زیبای دریای اژه، اوقات لذت بخش و دلپذیری را به همراه خواهد داشت، لم دادن در زیر نور آفتاب و در ساحل شنی بدروم، یکی از بهترین تفریحات برای گردشگران به شمار می آید. اما وقتی گردشگران به بخش های مختلف ساحل می روند و دریای اژه را از چشم انداز های متفاوتی می ببینند، با جاذبه های دیدنی و تاریخی متفاوتی رو به رو خواهند بود. جاذبه های که علاوه بر زیبایی آثار روایت گر بخش های مختلفی از تاریخ بدروم است. در شهر بدروم گردشگران با محیطی تفریحی و تاریخی روبه رو هستند و از این جهت بدروم سلایق متنوعی از میهمانانش را پوشش می دهد. یکی از این جاذبه های تاریخی که در حین گردش در نواحی مختلف ساحل شهر بدروم می توانید آن را ببیننید، کارگاه کشتی سازی است که از دوران عثمانی برجای مانده و بخش های مهمی از تاریخ آن دوران پر فراز و نشیب تاریخ آناتولی را روایت می کند. ناوگان دریای امپراتوری عثمانی خیلی پیش تر از شکل گیری امپراتوری تاسیس شد، برای اولین بار چاکا بی یا زاخاس فرمانده ترک سلجوقی سمیرانا اولین قوای دریای نیروهای ترک را تاسیس کرد که در حدود سالهای 1081 تا 1088 بود، که نتیجه ی آن هم موفقیت قوای ترک در برابر نیروهای امپراتوری بیزانسی بود. پس از شکل گیری امپراتوری عثمانی، نیروهای دریای ترک را ناوگان عثمانی خوانند. از اوایل قرن 14 میلادی در شهر قره مرسل این یگان دریایی شکل و ساختاری منظم تر و کامل تر به خود گرفت و در اوج اقتدار خود تا اقیانوس هند و اندرونزی هم پیش رفت.

2safar

کارگاه کشتی سازی عثمانی در بدروم هم یکی از بقایای آن ناوگان دریایی است که البته چند قرن بعد تر یعنی در حدود سال 1770 در این شهر ساخته شد که خود در بردارنده ی داستان های تاریخی است که برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود. در این دوره ی تاریخی جنگی میان روسیه و عثمانی شعله ور شد، یعنی درست در سال 1768 و نیروهای روسی با مشورت بریتانیایی ها در مقابل نیرو های عثمانی قرار گرفتند. شاید دانستن این نکته چرایی جنگ را برای گردشگران بهتر روشن کند، روسیه به دلیل عدم دسترسی به آب های آزاد همواره در تلاش برای رسیدن ناوگان های دریایی خود به دریا بود که تنگه داردانل و بسفر شریان طلایی برای آنها به شمار می رفت اما امپراتوری عثمانی اجازه ی این کار را به آنها نمی داد، از این رو تلاش روس ها به هر بهانه ای به جنگ ختم می شد. روسیه را منحرف کردن توجه عثمانی ها نیروی دریایی خود را به این قسمت از سواحل عثمانی فرستاد و برای غلبه نیرو های بیشتری را اعزام کرد. در این بین نواگان دریایی عثمانی برای پوشش نیروهای خود اقدام به ساخت کارگاهی در بدروم کرد که امروزه از آن به عنوان یک گالری نقاشی استفاده می شود و گردشگران می توانند این مکان تاریخی را از نزدیک ببینند و شاهد رویداد های سیاسی و نظامی آن دوران باشند.

2safar

هرچند ترک ها در آن نبرد که به نبرد چشمه معروف شد شکست خوردند اما بدروم به عنوان یکی از شاهدان تاریخی امروزه گردشگران بسیاری را به شوی خود می کشاند و تاریخی زنده از امپراتوری عثمانی در این بخش از آناتولی است. با ما در 2safar همراه باشید و با شهر زیبای بدروم آشنا شوید.

2safar