جاذبه های گردشگری جهان - کوتلای فیروز شاه دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - کوتلای فیروز شاه دهلی هند

2safar

کوتلا به معنی قلعه و ارگ شاهانه ای است، که به فیروز شاه تغلق نسب داده اند. فیروز شاه پس از پسر عموی خود سلطان محمد تغلق شاه بر تخت پادشاهی هندوستان تکیه زد و به عنوان یکی از پادشاهان پیروز تاریخ هندوستان نام خود را ثبت کرد، اما او مسلمانی متعصب بود که بسیاری از معابد هندو ها را به ویرانه ای تبدیل کرد، که پیش تر در معرفی جاذبه های گردشگری شهر دهلی به مجموعه حوض خاص اعم از مسجد و آرامگاه فیروز شاه تغلق پرداختیم که در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر دهلی به معرفی ارگ فیروز شاه در فیروزآباد دهلی خواهیم پرداخت.

2safar

این ارگ تاریخی هم مانند بسیاری دیگر بناهای شهر دهلی از سنگ ماسه ای ساخته شده است. اگر به خاطر داشته باشید در 2safar ستون آشوکا (برای آشنایی بیشتر می توانید به سایت 2safar مراجعه کنید) را به عنوان یکی از آثار باستانی هندوستان معرفی کردیم و در آنجا گفتیم که بسیاری از این ستون ها از بین رفته اند و برخی از آنها هم مانند ستونی که در ارگ فیروزشاهی وجود دارد، از یک مکان دیگر به این جا آورده شده است، هرچند که بخش سرستون این ارگ از میان رفته اما ساقه ی ستون همچنان برافراشته است بسیاری از کارشناسان باستان شناسی بر این باورند که این ستون آشوکا(امپراتور موریان) از توپرا کالان (Topra Kalan) در ناحیه پونگ قاطیِ هاریانا (Pong Ghati of Haryana)به این جا آورده شده است و این در حدود سال های 1356 میلادی بوده است، بر اساس اطلاعات موجود در خصوص ارگ فیروز شاه، سلطان تغلقی در حدود سال 1354 فیروزآباد را به پایتخت تغلقیان در هند انتخاب می کند و کوتلای او یا همان قلعه و ارگ سلطانی اش را در این منطقه بنا می کند و بر همین اسا دستور انتقال یکی از ستون های آشوکا را هم صادر می کند.

2safar

این ستون با حدود 13 متر ارتفاع، قدمتش به قرن سوم پیش از میلاد می رسد و بر روی این ستون باستانی یک کتیبه هم نگاشته شده که در قرن 19 ترجمه شدند و اطلاعات تاریخی مفیدی به دست باستان شناسان رسید. علاوه بر این ستون باستانی بنا ها و قسمت های دیگری هم در مجموعه ی ارگ فیرزشاه وجود دارد که بیشتر آنها آسیب های جدی دیده اند و در ادامه مسیرمان در این مکان تاریخی با آن ها آشنا خواهیم شد، بنا هایی مانند مسجد و مجموعه بزرگ باغ مانندی که امروز جز ویرانه ای از آن باقی نمانده است.

2safar

بسیاری بنا های این مجموعه ی تاریخی در دوران پی از تغلقیان ویران شدند، چراکه پادشاهان بعدی بسیاری از نشانه های تغلقیان را از میان برداشتند و از مصالح بنا های این مجموعه در ساخت بنا های دیگر شهر دهلی در دوره های تاریخی مختلف استفاده کردند. البته ارگ فیروز شاه در حدود قرن 18 و 19 مانند استادیوم یا یک سالن اجتماعات بزرگ برای رخداد هایی مانند کنسرت مورد استفاده قرار گرفت اما روز به روز با آسیب های بیشتری رو به رو شد. با ما در این سفر و اشنایی با بخش های مختلف ارگ فیروز شاه با همان کوتلای فیروز شاه همراه باشید.