جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت پنجم

جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت پنجم

2safar

پس از معرفی ایوان بزرگ مجموعه ی باستانی طاق بستان در شهر زیبای کرمانشاه، این بار به سراغ ایوان کوچک این اثر تاریخی می رویم، اثری که برگ های دیگری از تاریخی ایران را ورق می زند و تمدن باور این سرزمین را از رخ و نمایی دیگر نمایان می کند.

2safar

ایوان یا همان طاق کوچک دارای مساحتی در عرض 5 متر و 80 سانتیمتر و ارتفاع 5 متر و 30 سانتیمتر است اما این طاق بر خلاف کوچک بودن طول و عرض مساحتی اش، در مقابل طاق بزرگ طاق بستان، رویداد ها مهم تاریخی را روایت می کند، از بعد تاریخی دارای اهمیت است. از این رو، طاق کوچک این مجموعه ی باستانی، به لحاظ هویتی و تاریخی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. در این طاق دو مراسم تاج گذاری پادشاهان ایرانی به تصویر کشیده شده، به گونه ای که گردشگران در این اثر که ایوانی مستطیل شکل را تشکیل می دهد، می توانند تاج گذاری شاپور دوم و سوم را مشاهده کنند.

2safar

نقوش برجسته ی این ایوان هم مانند دیگر سنگ نگاره های موجود در مجموعه ی طاق بستان، از جزئیات و ظرافت های دقیقی برخوردار اند و لباس ها و زیور آلات پادشاهان ساسانی به خوبی قابل تشخیص هستند و سبک و ساختار آنان برای باستان شناسان از اهمیت بالایی برخوردار است.

2safar

علاوه براین در دو طرف این ایوان، به خط پهلوی دو کتیبه حکاکی شده و در این کتیبه ها به شاهنشاهی شاپور دوم و سوم اشاره شده و سندی باستانی و مهم به شمار می رود ، در این سند باستانی نوشته شده که: این پیکر مزدا پرست خداوندگار شاهپور، شاهنشاه ایران و غیر ایران از نژاد پاک آسمانی زاده خدایان است(که در کتیبه ی سمت راست به نام پدر شاهپور دوم ، هرمز و نام پدر هرمز ، نره اشاره شده و در کتیبه ی مقابل هم به نام شاهپور دوم پدر شاهپور سوم و هرمز پدر بزرگ شاهپور سوم اشاره شده است).

2safar

گردشگران در بخش های مختلف این اثر متعلق به دوران ساسانی، بخشی از هویت ، فرهنگ و تاریخ ایران در آن دوره به تصویر کشیده شده و گردشگران هم در قسمت های مختلف به نقوش برجسته ی زیبایی بر خواهند خورد که نمایان گر آن بخش های اجتماعی دوران ساسانی محسوب می شوند. یکی از این بخش های ملموس حضور پررنگ آلات موسیقی در سنگ نگاره های طاق بستان است، چنگ نوازان در شکارگاه، در مراسمات مختلف و جشن ها حضور دارند و در گوشه گوشه ی این اثر باستانی قابل رؤیت اند و این از اهمیت و جایگاه موسیقی در هویت فرهنگی آن دوره تمدن ایران زمین خبر می دهد. به نوعی که خنیاگران (نوازندگان موسیقی) در دوران ساسانی یکی از بخش های فرهنگی مهم تمدن ایران به شمار می آیند.

2safar

گردشگران در این اثر باستانی باشکوه لایه های مختلفی از جامعه و بخصوص دربار پادشاهان ساسانی را مشاهده می کنند و در کنار آن جذابیت این اثر تاریخی و باستانی در لایه های هنر هنرمندان آن دوره تنیده شده و ماندگاری این اثر تا به امروز آن را بهترین معرف عهد ساسانی بدل کرده است.