جاذبه های گردشگری روسیه

جاذبه های گردشگری روسیه ( کلیساها ) ، نیژنی نووگورود

2safar

روسیه سرزمینی است که در تاریخ اش تحت تاثیر مذهب قرار داشته و باشکوه ترین بنا های تاریخی آن را کلیسا ها و مکان های مقدس تشکیل می دهند و رنگ و بوی مذهب (به جز در دوران تسلط بلشویک ها بر روسیه در دوران شوروی) در حکومت ها و پادشاهان وجود داشته است، از این رو ، بسیاری از جاذبه های گردشگری روسیه را باید در محراب کلیسا و دیواره ها و معماری های باشکوه این اماکن دید.

کلیسای سنت الکساندر نوسکی

2safar

این کلیسا با گنبد های پنچ گانه اش در نوک دماغه شهر، یکی از نماد های نیژنی نووگورود به شمار می رود. این کلیسا پنجمین کلیسای بلند، روسیه است و ساخت آن به پاس حضور الکساندر دوم و همسرش در سال 1858 در نیژنی آغاز شد و نشانه ی بر تلاش برای اعتدال میان مسیحیت ارتدوکس و تخت پاشاهی الکساندر بود که منجر به روی هم گذاشته شدن، سنگ های این بنای تاریخی شد.

2safar

برای ساخت این کلیسای تاریخی 4 سال زمان صرف شد و روند ساخت آن نیز توسط دو معمار معروف شهر نیژنی به نام های روبرت کیلوین(Robert Kielewein) و لئو دال( پسر زبان شناس معروف روس ولادیمیر دال) مورد نظارت قرار می گرفت. محوطه کلیسا هم در روزهای تابستان مورد استفاده بازاریان قرار می گرفت و داد و ستد های آنان در این مکان انجام می شد اما در زمستان و دیگر فصل های سال، دمای سرد هوا امکان حضور در فضای باز و ایجاد بازار های محلی را به آنان نمی داد.

2safar

از این رو، چرایی محفوظ ماندن این کلیسا در سال های بحرانی و انقلاب 1917 را در جایگاه اجتماعی و محبوبی این مکان در میان مردم دانست. اما در سال 1930 بخش هایی از کلیسا با هدف بازسازی و احیای پروژه ی شوروی و احداث نمایشگاه در محل کلیسا به عنوان نمایشگاه لنین مورد تخریب قرار گرفت و گنبد های کلیسا پایین آورده شد. روند بازسازی کلیسا در اواخر 1980 از سر گرفته شد و بازسازی کلیسای الکساندر بیش از 10 سال به طول انجامید.

2safar

امروزه در محل کلیسای الکساندر نوسکی دیگر خبر ی از نشانه های اتحاد جماهیر شوروی نیست و این کلیسا به عنوان کلیسای جامع نیژنی مورد بازدید قرار می گیرد. گردشگران داخلی و خارجی بسیاری نیز از این مکان تاریخی بازدید می کنند، که بر اساس آمار شهرداری نیژنی در سال 2011 طی سه روز 250 هزار نفر از این مکان دیدن کرده اند، که جایگاه کلیسای الکساندر نوسکی را به عنوان یکی از جاذبه های شهر نیژنی و کشور روسیه نشان می دهد.

2safar

این کلیسای زرد روشن با پنج گنبد تیره اش در دماغه ساحلی رود ولگا و اوکا در پیشانی نیژنی قرار گرفته است، شهری که در سال 1221 برای حفاظت از مرز های سلطنت ولادیمیر به عنوان یک قلعه مرزی تاسیس شد و طی قرن چهاردهم رقیب سیاسی مسکو بود و به مرکز مستقل منطقه ی نیژنی نووگورود ودوک نشین سوزدال تبدیل شد. در قرون هیجده و نوزده میلادی نیژنی نووگورود در نقش مرکز اقتصادی، صنعتی، علمی و آموزشی روسیه اهمیت بسیار بالایی داشت و طی جنگ جهانی دوم هم بار مورد حمله ی هوایی نیروی هوایی ارتش نازی آلمان قرار گرفت.

کلیسای جامع فرشته مایکل(Archangel Michael Cathedral)

این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیسا های بجا مانده در روسیه است. کلیسای جامع فرشته مایکل در سال 1221 ساخته شد، اما چندین بار در آتش سوخت و مورد بازسازی قرار گرفت. آخرین بازسازی کلی و اساسی در خلال سالهای 1628-1631 توسط فرمان میخائیل رومانوف تزار صورت گرفت. این کلیسا با وجود آنکه خارج از محوطه ی کرملین قرار گرفته ، اما ساختمان و بنای آن در دوران شوروی دست نخورده باقی ماند و به عنوان یک موزه ی تاریخی مورد استفاده قرار گرفت.

2safar

یکی از نقاط تاریخی و مهم این کلیسا در نیژنی، استقرار و مرکز فرماندهی نیرو های نظامی مردمی در دفاع از شهر در سال 1612 بود، که مقاومت مردم در برابر هجوم نیرو های لهستانی و لیتوانیایی توسط رهبران میلیشایی مردمی در این مکان هدایت می شد و مردم معتقد بودند که مورد حمایت کلیسا قرار دارند.

2safar

معماری منحصر به فرد این کلیسا یکی از جذابیت های گردشگری آن به شمار می رود، گنبد های زیبا و دیواره های سفید این کلیسا نمای با شکوهی را خلق کرده و هر روز پذیرای بازدید کنندگان فراوانی است، تزئینات داخلی کلیسا هم از دیگر جاذبه های آن محسوب می شود. در حال حاضر این مکان به صورت فعال به عنوان یک کلیسا در اختیار مردم نیژنی قرار دارد و در سال 2008 هم مجسمه های یادبود بنیانگذار شهر ، شاهزاده ی گیورگی وسوولودوویچ و اسقف سوزدال در کنار کلیسا نصب شد.

2safar

کلیسای ولادت ویرجین(The Virgin's Nativity Church)

یکی دیگر از کلیسا های زیبا روسیه در شهر نیزنی نووگورود کلیسای ولادت ویرجین است. این کلیسا با معماری منحصر به فرد نمونه بارزی از سبک باروک در روسیه است که در سال 1719 ساخته شده است. نقاشی های دیواری این کلیسا از جاذبه های بسیار دیدنی گردشگران در این شهر به شمار می رود، آب رنگ بر روی کچ بری ها آثار فوق العاده ای را ایجاد کرده اند. همچنین تصاویر و نقاشی هایی از کتاب مقدس هم بر سقف و دیوار های این کلیسا بسیار دیدنی و زیبا است.

2safar

در خلال سالهای 1807-1812 تعیمرات اساسی توسط الکساندر استروگانوف در این کلیسا صورت گرفت و در سال 1870 -1880 هم توسط دو معمار معروف شهر نیژنی دال و کیلوین(معماران کلیسای سنت الکساندر نوسکی) بازسازی دیگری بر روی این کلیسا انجام گرفت. از دیگر نکات قابل توجه در خصوص این کلیسا اقامت یک ساله ی الکساندر پوشکین (نویسنده نامی روس) در این کلیسا بوده است.

2safar

در دوران شوروی رهبران جدید، بر تخریب کلیسا تاکید داشتند، اما با تلاش های رئیس کلیسا (سرجیوس وایسوف) و برگذاری سخنرانی های متعدد در خصوص اهمیت فرهنگی آن و نشان دادن تصاویر زیبا شناسانه ی اش از تخریب آن جلوگیری به عمل آمد و به موزه ی دین و آتئیسم تبدیل شد. در سال 1993 بار دیگر کلیسای ولادت ویرجین نام خود را بازیافت و از شکل موزه خارج شد و سال 2008 ولادیمیر پوتین نماد رستاخیر عیسی را که در سال 2004 به سرقت رفته بود را به اسقف نیژنی در این کلیسا تحویل داد. این کلیسای زیبا و باشکوه همواره مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار داشته است.

کلیسای سنت سرجیوس رادونژ (Church of St. Sergius of Radonezh)

ولگوگراد

2safar

کلیسا در روسیه بخشی از فرهنگ اجتماعی، تاریخی، معماری و سنتهای بومی مناطق مختلف روسیه به شمار می رود و هر کدام از این کلیسا های قدیمی به دلایل تاریخی، اجتماعی، هنری و مذهبی خاصی تا کنون برجای مانده و از آنها حفاظت شده اند. در شهر ولگراد یا همان استالینگراد معروف،کلیسای سنت سرجیوس رادونژ یکی از کلیسا های قدیمی و مقدس است، که در تمام روسیه نیز مورد احترام و تقدس می باشد.

2safar

سنت سرجیوس خود یکی از قدیسان مورد احترام در کل روسیه بوده است که فعالیت صلح جویانه وسیعی در منازعات منطقه ایی داشت و در سال 1380 شاهزاده دیمتری دونسکوی را که در نبرد کولیکوی پولو (Kulikovo Polye) به چنگ تاتار های افتاده بود، را آزاد کرد. سنت سرجیوس صومعه مقدسی را به نام ترینیتی لاورا مقدس (Holy Trinity Lavra) را نیز ایجاد کرد( که در این صومعه افراد بسیار درخشانی تربیت شدند و هر کدام از آنها در دیگر نقاط روسیه صومعه های خود را شکل دادند ) و فعالیت مذهبی و اجتماعی گسترده ی در روسیه داشت.

2safar

کلیسای سنت سرجیوس در ولگوگراد توسط الکساندر ریپینیکوف و کنستانتین وورونین در سال 1908 ساخته شد، تمامی هزینه های ساخت این کلیسا توسط این دو پرداخت و ساخت آن به پایان رسید. در سال 1932 درب های کلیسا بر اساس دستور حکومت شوروی بسته شد. اما در ژوئن 1993 با هزینه های خصوصی بار دیگر درب های کلیسا بر روی عموم باز شد و بار دیگر نام سنت سرجیوس با کلیسای او بر سر زبان ها افتاد. بازسازی ها و مرمت این ساختمان همواره توسط کمک های مردمی و خصوصی پرداخت شده است.

2safar

این کلیسا بر روی تپه ای قرار گرفته، که منظره بسیار زیبایی را ایجاد می کند، شیشه های بزرگ و رنگ آمیزی شده ی آن، منظره فوق العاده ایی را شکل می دهد، در شب ها ، رنگ های سبز آن با نور پردازی داخلی کلیسا نمای بیشتری پیدا می کند. چوب ها والوار های قدیمی در کنار سنگ های قدیمی کلیسای که از کوه اورال اورده شده اند، در دکور داخلی کلیسا مورد استفاده قرار گرفته اند.

2safar

این کلیسای مقدس با دکوراسیون زیبای همواره مورد توجه گردشگران و بازدیدکنندگان قرار دارد. گچ بری های زیبای و موزائیک های رنگی و کاشی کاری های هنرمندانه که توسط هنرمندان ولگوگراد خلق شده اند، تزئینات بسیار زیبایی را در کلیسا ایجاد کرده اند. علاوه بر تمامی جلوه های معماری و زیباشناسانه ی کلیسا، این کلیسا دارای آثار مقدس بسیاری است و در نوع خود مخزن بسیاری از مقدسات است که یک قطعه از آثار سنت نیکولاس و قطعاتی از آثار بیست سنت دیگر نیز بخشی از آنها را تشکیل می دهد. در کنار این آثار می توان به هدایای راهبان مقدس از کوه آتوس (Athos) هم اشاره کرد.

کلیسای سنت نیکلاس (St. Nicetas Church)

2safar

در ولگوگراد کلیسا های ارتدوکس بسیاری وجود دارد که بر خی از آنها دارای اِلمان های زیبا شناسانه و و هنری هستند و که نمودی از هنر و فرهنگ دوره های مختلف در روسیه بود ه است ، یکی ازاین کلیسا ها کلیسای سنت نیکلاس است که یکی از قدیمی ترین کلیسا های ارتدوکس در ولگوگراد محسوب می شود، این کلیسا در سال 1795 توسط حاکم وقت استاراخان نیکیتا بکتوف و با هزینه ی وی ساخته شد.در ابتدا دیوار های کلیسا با زرد رنگ بود و با پنجره های بزرگ ساخته شده بود. اما در دهه ی 1800 و اویل دهه ی 1900 هم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و ساختار ابتداییش دچار تغییر شد ، در بازی سی آخر رد سال 1901 نمای کنونی این کلیسا شکل گرفت، که با معماری باستانی ای منطقه در روسیه همخوانی داشت.گنبد ، ستون های سنگی چوب های نگین دار آن بر تزئینات کلیسا اضافه شد و ساختار معماریش هم گسترده تر و وسعت بیشتری پیدا کرد.

2safar

این کلیسا در دوران شوروی تنها در خلال 1940 تا 1943 بسته بود و پس از این سه سال به درخواست کمیته ی اجرایی شورای شهر استالین گراد دوباره بازگشایی شد و به فعالیت های خود ادامه داد. در سال 1955 بازسازی و مرمت های محدودی توسط اسقف استارخان و استالین گراد در کلیسا ایجاد شد و در سال 1990 هم بازسازی دیگری از سوی انجمن فرهنگی روسیه در کلیسا صورت گرفت. نقاشی دیواری، معماری و نشانه های مقدس کلیسا با تمثال ها و آثار مقدس آن مورد توجه گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری، و می توان این کلیسای بجامانده از جنگ جهانی دوم را یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی برای گردشگران ولگوگراد دانست.

کلیسای سنت جان اوانجلیست

2safar

برخی از کلیسا هم درای تقدس و احترام ماورایی هستند و این تقدس و احترام از جاذبه های آنها به شمار می روند هر چند که ظرافت های هنری چون کلیسا های معروف روسیه را نداشته باشند اما از اهمیت و اعتبار بالایی برخوردار هستند.این کلیسای کوچک در ولگوگراد در سال 1909 در کناره ی رود تزاریستا ساخته شد.

2safar

در خلال جنگ جهانی دوم و نبرد استالین گراد بسیاری از مردم محلی و سربازان در این کلیسا استقرا داشتند و بسیاری از مجروحان در این کلیسا بهبودی خود را از معجزات این کلیسا می دانستند. اما پس از جنگ جهانی دوم کلیسا به دست فراموشی سپرده شد و ساختمان ان در کنار بسیاری از دیگر بنا های شهر در حال تخریب بود.

2safar

پس فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، در سال 1995 بار دیگر این کلیسا مورد توجه قرار گرفت و بازسازی شد، باز سازی این کلیسا فعالیت دوباره آن را نیز به همراه داشت با این تفاوت که دیگر کلیسا تنها مورد توجه مردم محلی شهر نبود و این بار گردشگران و بزدیدکنندگان بسیاری را پذیرا بود . این کلیسا در ولگوگراد یکی از اماکن مقدس به شمار می رود و این خود یکی از جاذبه های این کلیسا به شمار می رود.