جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی ارومیه آذربایجان غربی - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی ارومیه آذربایجان غربی - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با بخش باستان شناسی موزه ی ارومیه باید به آجر های لعاب دارد متعلق به دوران آشکانی اشاره کرد که در تپه های باستانی قلایچی بوکان و سردشت کشف شده اند. از دیگر آثار خاص این موزه هم می توان به ظف های شیشه ای، سکه های نقره و گل مهرهای دوران ساسانی اشاره داشت که از جمله آثار بسیار ارزشمند دروان باستانی موزه به شمار می آیند. چند غرفه از تالار باستان شناسی به زیور آلات و اجناس تزئینی دوران باستان اختصاص پیدا کرده است که در میان آنها آثار متعلق به هخامنشیان و اشکانیان از زیبایی بیشتر برخوردارند.

2safar

گردشگران در این بخش از موزه ی ارومیه، با حجم بالایی از آثار ارزشمند باستانی رو به رو خواهند بود، آثاری که علاوه بر ارزش تاریخی شان از جمله آثار هنری و مهم دوران خود نیز به شمار می رفتند. با این حال جذابیت تاریخی آثار بخش باستانی شناسی موزه در دوران اسلامی هم ادامه دارد، به نحوی که آثار این دوره ی تاریخی هم دارای ویژگی های بارز و ارزشمندی مانند آثار دوران باستان هستند، هرچند که تفاوت تاریخی و ارزش تاریخی بقایای دوران باستان بر هیچ کس پوشیده نیست. در ویترین های متعلق به دوران اسلامی گردشگران آثار از دوره های مختلف تاریخی پس از ورود اعراب به ایران و اسلام آوردن ایرانیان را مشاهده می کنند، که تا دوران قاجار ادامه دارد و به نوعی آثار دوران اسلامی تا عهد قاجاریه در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در این بخش های سفالینه ها، ظروف و بقایای مدنی از دوره های تاریخی پیش روی گردشگران قرار داد، که یکی از مهمترین ویژگی های بارز این بخش امکان مقایسه ی سفالینه های دوران اسلامی و دیگر دوره های تاریخی موجود در بخش باستان شناسی موزه است، که بدون شک هیجان انگیز است و گردشگران را به وجد خواهد آورد. دوره های تاریخی سلجوقی و ایلخانی دارای بیشتر آثار در این بخش از موزه هستند،از ظرف های لعاب دار و فلز گرفته تا کاشی های بی نظیر و تماشایی ، که این اتفاق هم به واسطه ی حضور پررنگ این دو سلسله ی پادشاهی در این ناحیه جغرافیایی ایران بوده است. آثار سلجوقی با برخورداری از هنر آن دوره ی تاریخی از زیبایی بیشتر بهره مندند هرچند نمی توان هنر را ارزش گذاری کرد اما نقوش اسلوب بکار رفته در ساخت آثار مختلف جذابیت بدون انکار این بخش از موزه است. در سمت دیگر تالار باستان شناسی موزه ی ارومیه کتب خطی به چشم می خورند، کتاب هایی از دوره های تیموری، سلجوقی، ایلخانان، صفوی و دیگر دوره های مهم تاریخ ایران، که گردشگران بسیاری را متوجه خود می کنند.

2safar

بخش سکه های دوران اسلامی هم به واسطه ی تنوع و تعدد، برای گردشگران جذاب است، سکه هایی این دوره ی تاریخی، متعلق به نواحی مختلفی از سرزمین اسلامی است، و در میان آنها می توان سکه هایی از دوران صدر اسلام را نیز مشاهده کرد. این تنوع و تعدد ضرب سکه تاریخ پرفراز و نشیب و همچنین پر برخورد تمدن اسلامی را نشان می دهد. آخرین سکه های تاریخی هم متعلق به شاهان قاجار هستند. با ما همراه باشید تا از تالار مردم شناسی موزه ی ارومیه دیدن کنیم.

2safar