جاذبه های گردشگری ایران - بازار سنتی کرمانشاه - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - بازار سنتی کرمانشاه - قسمت سوم

2safar

در ادامه معرفی بازار سنتی کرمانشاه و پس از گشت و گذار در میان پارچه های رنگین و زیبای راسته ی بازار بزازها، در بازار ضلع غربی ، به بازار زرگر ها در این بازار قدیمی می رسیم. بازاری شلوغ و پر ازدحام با زرق و برقی بسیار زیاد که سقف ها و طاق های آجری بازار زیبای این راسته را بیشتر می کند. این بازار از بازار های معروف کرمانشاه است، که البته به واسطه ی جنس مبادله شده در آن هم این نقش و رنگ بیشتر می شود.

2safar

بازار مسگر ها هم در انتهای ضلع غربی بازار ، از راسته های معروف بازار کرمانشاه است و متاسفانه امروزه بیشتر حجره های این راسته هم به مغازه های فروش اجناس مسی تبدیل شده اند و اثری از کارگاه های مسگری و ضرب آهنگ چکش و مس نیست. بازار ها و راسته های اصلی و فرعی ضلع غربی به کاروانسرا هایی ختم می شود که فرش فروشان هم از جمله اصناف قدیمی این بازارچه محسوب می شوند.

2safar

در ضلع شرقی بازار کرمانشاه گردشگران شاهد بازار های بنکداران، آهنگران، صحاف ها و اصناف امروزی چون لوازم بهداشتی و آرایشی و لوازم التحریر هم در کنار ادویه فروش های تاریکه بازار وجود دارند، در ادامه این بازار هم سبزه میدان و بازار لوازم خانگی از دیگر بخش های تجاری بازار شرقی به شمار می روند.

2safar

بطور خلاصه اگر بخواهیم اِلمان های دیگر بازار های سنتی ایرانی را در این بازار جستجو کنیم، قهوه خانه ها یکی از این مکان هایی است که از قدیم الایام در بازار های سنتی وجود داشته اند و امروزه هم در بازار کرمانشاه به چشم می خورند. اما یکی از ویژگی های بارز بازار های قدیمی ایرانی پیوند میان مذهب و بازار است که در بازار کرمانشاه هم گردشگران شاهد مساجد و تکایایی چون مسجد جامع، عمادالدوله، فیض مهدوی و بنکدار ها هستند.

2safar

این قلب اقتصادی و مالی که از مراکز اجتماعی شهر ها هم به شمار می روند ، در کنار دیگر عنصر هویتی و اجتماعی جامعه ایرانی از مرکزیت بیشتری برخوردار می شدند، نکته جالب این که دو مسجد بزرگ شهر که به مذاهب شیعه و سنی تعلق دارد، در کنار بازار کرمانشاه ساخته شده اند و بازاریان و تجار همواره در جامعه ایرانی همسویی هدف داری با مذهب و روحانیون داشته اند.

2safar

از دیگر بخش های دیدنی بازار سنتی کرمانشاه، سرا ها و کاروانسراهایی ماندد سرای وکیل الدوله، سرای خرمافروشها، سرای اصفهانیها و سرای نو است که دارای معماری خاص و متفاوتی نسبت راسته های اصلی و فرعی دارند، که در کنار تیمچه سید اسماعیل و دیگر تیمچه های بازار سنتی کرمانشاه، بافت سنتی این بازار را بیشتر نشان می دهند.

2safar

نکته مشابه دیگر، این بازار ساختار معماری و شکل سنتی طاق ها و سقف های آجری این بازار است که در طول زمستان فضای داخلی را سرد و در فصول سرد محیط مطبوعی را ایجاد می کند، نوردهی و روزنه های طاق های سقف ها هم مانند دیگر بازار های سنتی از ویژگی های معماری ایرانی در ساخت بازار ها به شمار می روند، که برای گردشگران لذت فراوانی از تجربه ی چنین محیط هایی را خواهد داشت.

2safar