جاذبه های گردشگری ایران - بازار تبریز - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - بازار تبریز - قسمت سوم

2safar

گشت و گذار در بازار تبریز گردشگران را با مشاغل و صنف های مختلفی آشنا می کند که هرکدام از آنها تاریخی ویژه و خاص دارند، که جزئی از کالا های اساسی و قدیمی بازار های ایرانی به شمار می روند، بازار تبریز با حال و هوایی سنتی و معماری زیبایش برای تمامی بازدید کنندگان تماشایی و زیباست.

2safar

بازار تبریز را از هر کجا که شروع کنید، چنان دل فریب است که انگار پا در تاریخ می گذارید و در کنار خشت ها و طاق هایش مانند داستان های هزار و یک شب روایت گر داستان مردمان تبریز اند. معماری تبریز یکی از جذابیت های بی بدیل این مکان به شمار می رود و با توجه به وسعت و عظمت این بازار معماری آن بیشتر به چشم می آید.

2safar

گنبد های ضربی و آجری سقف راسته های بازار با ارتفاعی در حدود 5 تا 6 متر هوای بازار را باتوجه به شرایط جوی تبریز بسیار متبوع کرده است و روزنه های سقف ها هم باعث تهویه هوای راست ِها می شوند. معماری ایرانی چنان است که هنر را در کنار دیگر بخش های زندگی انسانی با شکوهی از شعور قرار می دهد.

2safar

معماری بازار تبریز و فضا های ایجاد شده در دالان ها، راسته ها، مساجد، مدارس و تیمچه ها، بازار را دیدنی تر و جذاب تر می کند. یکی دیگر از عناصر موجود در بازار تبریز که از بخش های و مشخصات معماری بازار های ایرانی به شمار می رود، چهارسوق های بازار تبریز است که با ویژه گی های معماری خاص توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.

2safar

بازار بلورفروشان یا قیزبستی بازار ، یکی دیگر از بخش های بازار تبریز است که از قدمت بسیاری برخوردار است، این بازار در گذشته راسته ی فروش محصولات و وسایل شیشه ای بوده است و دارای تیمچه ، سرا ها و دالان های و راسته ی مشخصی است که می توان به تیمچه ی قندفروشان، مظفریه در این بازار اشاره کرد، دالان های حاج شیخ، میرزا محمد هم از دالان های معروف بازار بلورفروشان هستند.

2safar

در کنار این بازار ، بازار شیشه گرخانه قرارا دارد که امروزه راسته ی لوازم التحریر و لوازم آرایشی است، بازار حرم خانه نیز از جمله بازار های قدیمی بازار تبریز است، که در اواخر دوران زندیه شکل گرفته است. اما بدون شک، یکی از هویت های اصلی بازار تبریز دالان ها، تیمچه ها سرا و راسته های این بازار به شمار می رود ،که هر کدام با نام گذاری ممتایز و مشخص و دارای هویت های خاصی هستند.

2safar

بازار صادقیه بازار قالی فروشان و قالی های دست باف تبریز است که از قدیمی ترین و به نام ترین بخش های بازار تبریز محسوب می شوند. بازار کفاشان، بازار یمنی دوز (کفش های محلی که به یمنی دوز مشهور است) و بازار صفی از جمله بازار های و بخش های تجاری مشهور در بازار تبریز به شمار می روند. گردشگران در بازار تبریز هنر معماری را در کنار هنرمندان بسیاری چون فرش بافان، کفاشان، شیشه گر و دیگر صنایع موجود در این بازار خواهند دید با ما در سایت 2safar همراه باشید تا تبریز زیبا را بهتر بشناسیم.