جاذبه های گردشگری ایران - تکیه معاون الملک کرمانشاه - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - تکیه معاون الملک کرمانشاه - قسمت سوم

2safar

گردشگران برای رفتن به تکیه ی معاون الملک باید به خیابان حدادعادل در کرمانشاه بروند، که مردم کرمانشاه بیشتر آن را با نام قدیمی اش یعنی آبشوران می شناسند، اما درب های ورودی تکیه از سطح خیابان پایین تر است و گردشگران برای ورود به این مکان تاریخی باید از پله های ورودی تکیه عبور کنند. سه درب ورودی مسیر های منتهی به این تکیه هستند که به خیابان حداد عادل، ایلخانی و کوچه معاون الملک می رسند.

2safar

با عبور از 17 پله درب ورودی اصلی در خیابان حدادعادل ، به فضای مقابل تکیه خواهید رسید، که سقاخانه ی پنج ضلعی با کاشی کاری های زیبای در معرض دید گردشگران قرار دارد، در این سقاخانه یکی از روایت های واقعه ی کربلا بر روی کاشی ها نقش بسته است که به دلیل ارتباط موضوعی اش با تشنگی شهیدان کربلا یکی از تصاویر نمادین این مکان به شمار می رود.

2safar

قدیمی ترین بخش در تکیه معاون الملک همانطور که پیش تر عنوان شد، حسینیه ی تکیه است که توسط حسین خام معین الرعایا ساخت شد، راه ورودی به حسینیه از دالانی می گذرد که طاق های این دالان با کاشی های رنگارنگ و زیبایی آراسته شده است. فضای حیات حسینیه هم مجموعه بی نظیری از کاشی های برجسته ای است که حکایت های مختلفی را روایت می کند، از زیر پنجره و کنار ستون ها روایت های مندرج برروی کاشی ها شروع می شوند. حیات حسینیه را حجره های دو طبقه تشکیل می دهند و دیوار ها و حاشیه های آنها هم با کاشی هایی زیبا تزئین شده اند.

2safar

برای گردشگران گذشتن و عبور از این کاشی های داستان گو چندان آسان نیست، حکایت های بسیاری که با هنر مندی هرچه تمام تر بر روی کاشی های خوش آب و رنگ این مکان نقش بسته اند و خشت های لعاب خورده ی کاشی را قصه گو کرده اند. از حکایت های نقش بسته در این حسینیه می توان به عبور اهل بیت حسین بن علی از قتگاه و مجلس وعظ اشرف الواعظین برای شهدای کربلا اشاره کرد. از دیگر بخش های زیبای این مکان زیارت نامه و اشعار مرتبط با واقعه ی کربلا ست که به زیبایی هرچه تمام تر نوشته شده اند.

2safar

راهروی کوچکی در حسینیه این مکان را به زینبیه که از گذشته مکان عزاداری بانوان به شمار می رفته، متصل می کند، این مکان گنبد دارد، مجموعه زیبایی از کاشی هایی است که با محوریت موضوع کربلا شکل گرفته اند و گردشگران روایت های متعدد ی از این واقعه تاریخی را در این بخش از تکیه بر روی کاشی ها مشاهده خواهند کرد.

2safar

یک راهرو دیگر، زینبیه را به حیاط بزرگ عباسیه وصل می کند، ساختمان عباسیه با ستون های لاجوردی اش لایه های زیبا تری را در تکیه معاون الملک به نمایش گذارد، از داستان قرآنی یوسف پیامبر گرفته تا جای پای منتسب به امام هشتم شیعیان قسمت های دیدنی این بخش از تکیه هستند. همچنین موزه های پوشاک و زیورآلات و مردم شناسی کرمانشاه هم در ضله جنوبی این قسمت قرار دارد.

2safar

گردشگران در تکیه معاون الملک با حجم وسیعی از هنر هنرمندان کاشی کار و معماران ایرانی رو به رو خواهند بود، که می توان به عنوان یکی از کم نظیر ترین نمود های هنر کاشی کاری در معماری ایرانی از آن یاد کرد.

2safar